Nowe lampy rozświetlą ul. Bohaterów Monte Cassino

Zbliżenie na klosz lampy ulicznej. Wokół liście drzew.
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank/PL/UMS

W poniedziałek, 20 września, rozpocznie się wymiana oświetlenia ulicznego na ulicy Bohaterów Monte Cassino. Wymiana lamp wiąże się z rozpoczęciem kolejnego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego, realizowanego w latach 2017-2022, w ramach którego w całym dolnym Sopocie wymienianych jest 791 punktów świetlnych.

Wymiana lamp ulicznych na ul. Bohaterów Monte Cassino będzie realizowana w ramach II etapu projektu modernizacji oświetlenia w dolnym Sopocie.

– Ulica Bohaterów Monte Cassino w Sopocie to najpopularniejszy deptak w Polsce, a pod względem urbanistycznym i społeczno-kulturalnym centralne miejsce Sopotu, które zasługuje na specjalne potraktowanie – mówi Marcin Skwierawskiwiceprezydent Sopotu. – Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje z konserwatorem zabytków, plastykiem miejskim, architektami. Zgodnie podjęliśmy decyzję o tym, by powrócić do lamp historycznych – dodaje wiceprezydent Skwierawski. 

Wzorem dla odtworzenia oświetlenia ulicznego na Bohaterów Monte Cassino stała się oryginalna lampa, jedyna która zachowała się w Sopocie, i która odnowiona stoi na posesji przy ulicy Mokwy 4. Analiza zdjęć historycznych pozwala stwierdzić, że takie latarnie stanowiły oświetlenie uliczne deptaka na początku XX wieku, najprawdopodobniej już ok. roku 1910. W ramach projektu, w ciągu ulicy wymienionych zostanie ponad 70 lamp.

– Cała realizowana w trzech etapach inwestycja zakłada wymianę w dolnym Sopocie niemal 800 punktów świetlnych. Nowe lampy LED są energooszczędne, a więc nie tylko poprawi się estetyka przestrzeni miejskiej w Sopocie ale wydatnie zmaleje zużycie energii – wyjaśnia wiceprezydent Skwierawski.

Wymiana lamp ulicznych na Bohaterów Monte Cassino jest częścią realizowanego w trzech etapach projektu „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii”, który zakłada wymianę 791 punktów świetlnych w dolnym Sopocie. W pierwszym etapie realizacji zadania wymienionych zostało 166 punktów świetlnych na ulicach: Emilii Plater, Na Wydmach, Bitwy pod Płowcami, Grunwaldzkiej (odcinek od ul. Na Wydmach do ul. 3 Maja), Dąbrowskiego, Mieszka I, Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Książąt Pomorskich, Karlikowskiej, Okrzei, Sobieskiego (odcinek od ul. 3 Maja do ul. Chopina) oraz w części ulicy Haffnera (odcinek od ul. Budzysza do ul. Bohaterów Monte Cassino).

W ramach realizacji II etapu inwestycji lampy wymieniono już w ciągu ulic: Sobieskiego, Pułaskiego, Fiszera, Ogrodowej, a także w parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Do końca listopada, w ramach II etapu wymienione zostaną 152 punkty świetlne m.in. na ul. Boh. Monte Cassino, ale także na Bema, Grunwaldzkiej i części ul. Chopina. III etap, kończący zadanie, zakłada wymianę 193 punktów i zgodnie z umową zakończy się w 2022 r. Nowe lampy to energooszczędne oświetlenie LED. W zależności od lokalizacji są to słupy parkowe stylowe lub parkowe wysokie z oprawą. Całość inwestycji zamknie się w kwocie 11,3 mln zł, z czego niemal 80 proc. stanowi dofinansowanie unijne.

Projekt pod nazwą „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Większą część (78,6 proc.) wartości lamp zrefunduje UE.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...