Sopot Jazz Festival, czyli jazzowe święto w Sopocie

Trzech mężczyzn.
Gregory Privat Solo & Trio. Fot. materiały prasowe

W ramach trzydniowego międzynarodowego Sopot Jazz Festivalu odbędzie się sześć koncertów, w których udział weźmie ponad dwudziestu muzyków z Polski i zagranicy. Święto muzyki jazzowej w Sopocie rozpocznie się w piątek, 24 września. Bilety w sprzedaży.

Trzy wieczory wypełnione wyselekcjonowaną muzyką jazzową. Troje wokalistów. Sześć koncertów. Ponad dwudziestu artystów w dwóch lokalizacjach: Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot na terenie Opery Leśnej oraz Grand Pavillion w Hotelu Radisson Blu Hotel, Sopot. Program wydarzenia przygotował Marcin Wasilewski – znany i ceniony na  świecie muzyk, a zarazem kurator artystyczny tegorocznego festiwalu.

– Sopocki festiwal to jazz w swoich najciekawszych odsłonach – mówi Marcin Wasilewski. W programie mamy m.in. Trio Kuby Więcka, postaci numer jeden najmłodszego pokolenia polskiej sceny jazzowej, kwartet Adama Bałdycha, jednego z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie, zdobywcę prestiżowej nagrody Echo Jazz oraz gości zagranicznych – Trygve Seima, norweskiego muzyka, który zaprezentuje ceniony na świecie album „Helsinki Songs” i francuskiego pianistę z Martyniki Gregorego Privata z najnowszym albumem „Soley”, czyli mocnym ładunkiem optymizmu, światła i energii – dodaje Marcin Wasilewski. 

Jazz pomiędzy gatunkami

Tegoroczna edycja festiwalu to również połączenie jazzu z rejonami soulu i hip-hopu. Dodatkowe brzmienie do klasyki jazzowej wprowadzą między innymi Paulina Przybysz oraz Ania Szarmach, które nieustannie poszukują nowych, nieodkrytych przestrzeni muzycznych. 

Wyjątkowy finał

Finał tegorocznego Sopot Jazz Festiwalu odcina się od poszukiwań i różnorodności przewijających się w dotychczasowych występach. To powrót do klasyki i standardów. Finałowy koncert Stanisława Soyki i Trio Arka Skolika to wspomnienie twórczości legendarnego Wojciecha Karolaka, jednego z ojców założycieli jazzu w Polsce. Widownia usłyszy największe standardy jazzowe, przedstawiające historię polskiego jazzu oraz osobistą relację Soyki i Karolaka. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce ponad 40 lat temu i zaowocowało krążkiem „Blublula”, do dziś jednym z najbardziej popularnych polskich albumów jazzowych. To był nie tylko początek wieloletniej współpracy Artystów, ale także moment, który zdefiniował Soykę jako wokalistę.

Zwiastun zobaczyć można na kanale YouTube.

Program Sopot Jazz Festival 2021

24 września 2021, godzina 20.00

Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Opera Leśna

Kuba Więcek Trio feat. Paulina Przybysz

Trygve Seim Quartet „Helsinki Songs” 

25 września 2021, godzina 20.00

Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Opera Leśna

Adam Bałdych Quartet

Ania Szarmach feat. David „Fingers” Haynes „Colors Of Music” 

26 września 2021, godzina 20.00

Grand Pavillion w Hotelu Radisson Blu Hotel, Sopot

Gregory Privat Solo & Trio

Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio „Remembering Wojciech Karolak”

Sprzedaż biletów

Bilety na Sopot Jazz Festival dostępne są online na stronie Interticket oraz w  Kasie Opery Leśnej przy ul. Moniuszki 12. Kasa czynna jest codziennie w godzinach 10.00-20.00. Bilety dostępne są również w Punktach Informacji Turystycznej SOT przy Placu Zdrojowym 2 oraz przy ul. Dworcowej 4 w Sopocie. Punkty te czynne są codziennie w godzinach 9.00-17.00.

Sopot Jazz Festival realizowany jest przy pomocy środków finansowych Miasta Sopotu, a także dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizatorzy festiwalu: Miasto Sopot, Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Opera Leśna

Partner: Radisson Blu Hotel Sopot

Patroni medialni: Jazz Forum, JazzSoul.pl, Jazz Press, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Prestiż Magazyn Trójmiejski, trojmiasto.pl, cojestgrane.pl, wp.pl

Więcej informacji: na stronie Sopot Jazz Festival oraz w mediach społecznościowych na profilach Sopot Jazz Festival, Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART i Opery Leśnej.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...