Dzień otwarty Naszego Przyjaznego Domu – zapraszamy!

Budynek Naszego Przyjaznego Domu w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

W Sopocie działa, prowadzony przez fundację o tej samej nazwie, dom dla niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych osób Nasz Przyjazny Dom. Rozwijająca się placówka jest nie tylko bezpieczną przystanią dla jej mieszkańców, ale również miejscem ich pracy oraz aktywizacji zawodowej i społecznej. Teraz zapraszają oni wszystkich sopocian na uroczyste otwarcie domu, które odbędzie się dziś, 20 września o godz. 17.00.

Dom powstał dzięki wysiłkom fundacji Nasz Przyjazny Dom, w centrum Sopotu, w parku Herbstów, nieopodal budynku Urzędu Miasta. Swoje miejsce do życia znalazło tam 12 niepełnosprawnych intelektualnie, dorosłych osób. Mieszkańcy Domu spędzają czas razem – wspólnie gotują, tworzą, sprzątają, uczestniczą w warsztatach i zajęciach terapeutycznych. Pod okiem opiekunów uczą się samodzielności.

Fundacja Nasz Przyjazny Dom zajmuje się również aktywizacją zawodową swoich podopiecznych. W ramach ekonomii społecznej prowadzi działalność gospodarczą obejmującą pokoje gościnne. Pensjonariusze pracują przy obsłudze i sprzątaniu pokoi, w recepcji, sprzątają też sale rehabilitacyjne. Zarabiają pieniądze, wspomagając tym samym utrzymanie placówki. Ponadto, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, fundacja realizuje program opieki wytchnieniowej, z której mogą skorzystać opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami.

– Dobrze, że mamy w Sopocie takie miejsce, jak Nasz Przyjazny Dom. Cieszę się, że mieszkające tam osoby mają nie tylko bezpieczny dach nad głową, ale przede wszystkim możliwość i szansę na rozwój, samodzielność i aktywizację zawodową – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – To miejsce wielu pozytywnych działań i emocji, gdzie wspólna praca na rzecz domu rozwija i integruje jego mieszkańców – dodaje prezydent Sopotu.

Oprócz 12 jednoosobowych pokoi z łazienkami przeznaczonych dla stałych mieszkańców, w domu powstały również sale rehabilitacyjna i konferencyjna, a także dwa pokoje, przeznaczone na pobyt okresowy w ramach oferty opieki wytchnieniowej oraz trzy dwuosobowe pokoje na wynajem. W domu na co dzień pracuje również ośmioro asystentów wspierających i towarzyszących mieszkańcom. W pomoc włączają się też rodzice i wolontariusze.

Dzień otwarty Naszego Przyjaznego Domu

  • poniedziałek, 20 września, godz. 17.00-19.00
  • Władysława IV 1 c, Sopot

W programie m.in. koncert zespołu Remont Pomp, w którym grają m.in. mieszkańcy „Przyjaznego” oraz warsztaty z instrumentami muzycznymi.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...