Sopocki Dzień Solanki – zabiegi, degustacja i atrakcje dla dzieci

Młoda kobieta stoi w kawiarni przy źródle solanki, w ręce trzyma kubeczek
Fot. materiały promocyjne SOT

Dobra wiadomość! Planowany na maj Sopocki dzień solanki odbędzie się 25 września. By pokazać uzdrowiskowy charakter naszego miasta oraz jego naturalne walory – klimat i solankę – przez cały dzień w namiotach ustawionych przed fontanną na skwerze Kuracyjnym trwać będą warsztaty, pokazy i zabiegi realizowane na bazie sopockiej solanki oraz promocja podmiotów zaangażowanych w tworzenie oferty uzdrowiskowej.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych i mamy nadzieję, że zachęci mieszkańców Sopotu oraz Trójmiasta do korzystania z leczniczych i relaksacyjnych właściwości nadmorskiego klimatu oraz sopockiej solanki.

Program Sopockiego Dnia Solanki

  • quiz w formie koła fortuny (z nagrodami przekazanymi przez członków SOT – do wygrania pamiątkowe drobiazgi, książki i albumy, vouchery na zabiegi I zajęcia, kosmetyki, bilety wstępu)
  • 12.00 joga na świeżym powietrzu (Sopot Yoga)
  • 12.00–15.00 wykonanie spirometrii (Fundacja Sport na Zdrowie)
  • 13.00, 13.30 zwiedzanie Zakładu Balneologicznego
  • 14.00, 15.00 talasoterapia na molo (SPZOZ Uzdrowisko Sopot)
  • 14.00–15.30 Klenczon Project koncert (Molo Sopot)
  • w godz. 12.00 -17.00:

- doświadczenia solankowe: Chemiczna tęcza, Co się kryje w solance, Osmoza w układach komórkowych, Warsztat DIY – przygotowanie roztworu izotonicznego (Centrum Nauki Experyment)

- kreatywna pracownia dla dzieci – zaskakujące kształty i ciekawe budowle (Centrum Nauki Experyment)

- solankowy masaż dłoni (Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku)

- solankowy peeling dłoni (Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku)

- pomiar ciśnienia, poziomu cukru, wydolności płuc (SP ZOZ Uzdrowisko Sopot)

- porady fizjoterapeuty (Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. Jadwigi Titz-Kosko)

- solankowy aerozol oczu (Sopotorium)

- solankowy inhalacyjny zabieg niespodzianka (Sanatorium MSWiA)

- stoiska informacyjne, w których można skorzystać z porad na temat zdrowego trybu życia oraz pozyskać wiedzę gdzie wybrać się na zabieg solankowy

- wykłady z zakresu psychodietetyki, leczniczych zabiegów solankowych i nie tylko – muszla na molo

- degustacja zdrowej żywności – m. in. jogurty z solanką (ajran) przygotowane przez Mamma Mia Cafe, gorące napoje – Cosma,

 

Solanka oddziałuje na cały organizm, dając nieocenione wsparcie w leczeniu chorób skóry, jest znakomitym lekarstwem na wszelkiego typu zmiany zwyrodnieniowe, leczący złogi w drogach żółciowych, płucze przewód pokarmowy. Sopocka solanka to potężny sprzymierzeniec naszego zdrowia.

W Sopocie solanka wypływa samoczynnie ze Zdroju św. Wojciecha z głębokości 800 m. Jest to 4,3% solanka bromkowo-jodkowa, zawierająca również duże ilości potasu, magnezu i jodu. Odwiert studni solankowej wykonano w 1973 r.

Sopocka solanka jest dostępna w fontannie przed Zakładem Balneologicznym i w grzybku inhalacyjnym w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich w postaci nierozcieńczonej (4,3%), a także w postaci rozcieńczonej w Pijalni Wód Solankowych na III piętrze Domu Zdrojowego.

Sopocki Dzień Solanki – wydarzenie na Facebooku

Wydarzenie odbywa się w ramach 120-lecia Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...