Elektryczne autobusy testowane w Sopocie

Elektryczny autobus stoi na ulicy
Fot. Fotobank.PL/UMS

Dwa autobusy elektryczne marki Karsan Electric przejechały po Sopocie. Bateria w pojazdach pozwala na przejechanie do 300 km na jednym ładowaniu. Testowy przejazd zorganizował ZKM Gdynia.

Pojazdy to mikrobus o długości 5,8 m z miejscem dla 20 osób oraz midibus o długości 8,3 m, który może pomieścić 52 osoby. Niewielka wysokość pojazdów pozwala im zmieścić się pod wiaduktami na ul. Podjazd i pod pl. Przyjaciół Sopotu. Takie pojazdy mogłyby obsługiwać sopockie linie autobusowe.

Miasto  od wielu lat stara się maksymalizować udział taboru elektrycznego. Kilka lat temu wydłużona została linia trolejbusowa 31 do ERGO ARENY. Od al. Niepodległości autobusy poruszają się na akumulatorach – bez trakcji. Sukcesywnie elektryfikowana jest też linia międzymiastowa 181 – na której już 67 proc. pojazdów to trolejbusy, mimo iż dotychczas była to linia autobusowa. Obecnie dzięki postępowi technologicznemu stoimy przed szansą zelektryfikowania linii sopockich.

Korzyści ekologiczne z wdrożenia pojazdów elektrycznych są oczywiste. Autobus elektryczny produkuje 90 proc. mniej pyłów i związków azotu, niż autobus diesla.

Zakup autobusów elektrycznych to kolejny krok w dążeniu do wdrożenia zeroemisyjnego transportu w Sopocie.

– Elektryczny tabor autobusowy to wyższy komfort użytkowania, jest cichy oraz pozwala dbać o czystość powietrza, co szczególnie ważne w miejscowościach uzdrowiskowych – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Planujemy wprowadzenie midibusów elektrycznych do obsługi linii 144 i 185 w Sopocie. Testujemy pojazdy elektryczne i przygotowujemy się do składania wniosku o dofinansowanie ich zakupu – dodaje wiceprezydent Skwierawski.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...