Październik na Goyki

Kilka osób siedzi. Na ścianie wyświetlony obraz.
Fot. materiały Goyki 3 Art Inkubatora

Spotkania z artystami i autorami, warsztaty, wykłady i debaty, aukcja sztuki i przegląd teatralny – sopocki Goyki 3 Art Inkubator ma wiele ciekawych propozycji na rozpoczynającą się jesień.

1 października (piątek), godz. 17.00
„O sztuce w nauce". Wykład mistrzowski Urszuli Zajączkowskiej.

Zapisy na evenea.pl

4-7 października (poniedziałek-czwartek)
Music creation and songwriting lab SyncCamp.
Polscy, francuscy, portugalscy, kanadyjscy i islandzcy kompozytorzy muzyki współczesnej będą pracować nad muzyką do filmów i reklam. Efektów pracy będzie można posłuchać podczas listening session 7 października. Wydarzenie branżowe organizowane przez Music Export Poland, Le Centre National de la Musique oraz WHY Portugal w ramach współpracy Goyki 3 Art Inkubator ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. 

8 października (piątek), godz. 18.00
Aukcja sztuki „Sporadyczni artyści”, której celem jest zebranie budżetu na produkcję filmu dokumentalnego. Poprowadzi ją Karolina Bąkowicz: project managerka współpracująca z agencjami marketingowymi, specjalizująca się w kampaniach społecznych. Niegdyś promotorka polskich designerów – Strefapolskidizajn – oraz managerka artystów malarzy. Prywatnie ciocia chłopca z zespołem Aspergera starająca się poznać rzeczywistość osób żyjących w spektrum autyzmu. 

Licytowane będą prace świetnych trójmiejskich i krakowskich artystek i artystów: Kaji Chmielewskiej, Łukasza Kaczmarka, Moniki Kończakowskiej, Sebastiana Krawczaka, Grażyny Rigall, Wojtka Radtke, Aleksandry Szewczuk, Klaudyny Szubert, Franciszka Szumińskiego, Wiesława Szumińskiego (Suwałki), Anity Wasik, Joanny Wałek, Anny Witkowskiej. Aukcji towarzyszyć będzie projekcja 1 odcinka filmu „Sporadyczni Artyści”, którego bohaterzy będę gośćmi aukcji. 

8-9 października (piątek-sobota)
Druga odsłona XX jubileuszowej edycji Przeglądu Teatralnego Masska. Wydarzenie gościnne Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji. 

Do 9 października 2021

5-8 października (wtorek-piątek), godz. 14.00-18.00

9 października (sobota), godz. 14.00-18.00

Inne Rytmy: Sopot. Wystawa Julii Sokolnickiej

Podczas pracy w Sopocie Julia Sokolnicka koncentrowała się na ulicy Monte Cassino i relacji między mieszkańcami, a turystami. Jej praktyka, oparta na badaniu artystycznym, uwzględnia głównie pracę z filmem. Materiały zebrane podczas dwóch wizyt badawczych i miesięcznej rezydencji złożyły się na cykl esejów, wywiadów z mieszkańcami, pracę wideo i obiekt z instalacją dźwiękową. Kuratorka: Weronika Morawiec

„Długa wiadomość", instalacja Ady Rączki

Kuratorka: Kasia Sobczak

Projekt „Długa wiadomość” jest wynikiem pobytu Ady Rączki w Sopocie w miesiącach kwiecień – czerwiec 2021 w ramach pierwszego sezonu programu rezydencji artystycznych AiR Goyki 3. „Długa wiadomość” jest połączeniem praktyki tworzenia wstęg składających się z serii małych obrazów wykonywanych różnymi technikami oraz inspiracji sopockim otoczeniem. Instalacja stworzona została specjalnie dla wnętrza willi Goyki 3 Art Inkubatora.

9 października (sobota), godz. 11.00
Instameet społeczności Igers Gdańsk-Gdynia-Sopot

12 października (wtorek)
Spotkanie Sopockiej Branży Turystycznej 

12 października (wtorek), godz. 17.00
(Po)granicze kultury. Duże ośrodki miejskie i peryferie. Gdzie tworzy się kultura?

Podczas piątej debaty z cyklu #Goyki3Lab gośćmi będą: Krzysztof Czyżewski, Michał Suchora, Mariusz Wróbel. Prowadzenie Magda Chołyst. To nieprawda, że poza dużymi aglomeracjami miejskimi nie tworzy się kultury. Wręcz przeciwnie - tam też kwitnie życie artystyczne. Tylko często nie może się przebić do mainstreamu. A może nie ma takiej potrzeby?

Zapisy udziału na evenea.pl. Spotkanie zostanie nagrane i opublikowane w formie video i podcastu.

Pierwsza debata w marcu poświęcona była #KulturaWCzasachPandemii. Druga - w kwietniu "Roli kultury w strategiach rozwoju miast". Trzecia w maju - o statusie artysty w Polsce. Czwarta w czerwcu - "Ekosystemowi zrównoważonego rozwoju instytucji kultury". Koncepcja i koordynacja całego cyklu #Goyki3Lab: Marta Szadowiak

14 października (czwartek), godz. 10.00-16.00
Spotkanie w ramach grupy Koło Dyrektorów. Metropolitalna Karta Kultury. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

21 października (czwartek), godz. 19.00

Rafał Pierzyński

Touching: through space/ Dotknięcie: przez przestrzeń

Kuratorki: Kasia Sobczak & Josseline Black

Rafał Pierzyński (ur. 1991) Polski performerx i choreografx mieszkający w Zurychu. Pierzyński rozwija swoją praktykę artystyczną wokół zagadnień związanych z dotykiem. Postrzega dotyk jako podstawę przetrwania, pierwotną modalność bycia w świecie, jako wektor, który wykracza poza binarność ciała i umysłu. Rafał tworzy performans i choreografię oparte na postgenderowej, postantopocentrycznej czułości i intymności, przywołuje współzależność oraz płynność między płciami, ciałem, naturą oraz technologią, jednocześnie poszerzając te pojęcia. Performance jest częścią rocznego cyklu „Tool Cycle: New visualisations for actvated bodies”. 

23 października (sobota), godz. 18.00
Spotkanie z Katarzyną Boni w cyklu Nowe życie poprowadzi Juliusz Kurkiewicz. Będzie tłumaczone na polski język migowy. Zapisy udziału na evenea.pl.

Tracąc prawo do umierania, tracąc ars moriendi, tracąc świadomość skończoności - straciliśmy poczucie zakorzenienia i naturalnego porządku rzeczy. Żyjąc w świecie nieśmiertelności tak naprawdę żyjemy w strachu. Nie chcemy do siebie dopuścić chaosu jakim jest życie, ani poczucia bezradności, żalu, żałoby, straty. A przecież to także część życia - jedna z najbardziej naturalnych, przydarzających się wszystkim nam. Coraz dotkliwiej odczuwamy brak rytuałów i symboli związanych ze śmiercią i żałobą. Te które znamy zanikły, wyczerpały się, stały się puste. Dlatego sięgamy po rytuały z innych kultur. Czy ukojenie w żałobie i akceptacja skończoności może przyjść ze Wschodu?

________________________________________

Katarzyna Boni pisze o stracie, traumie, żałobie i budowaniu nowych światów. Razem z Wojciechem Tochmanem napisała "Kontener" o życiu syryjskich uchodźców na jordańskiej pustyni. Jest autorką książki "Ganbare! Warsztaty umierania”, która opisuje jak Japończycy radzą sobie z rzeczywistością po potrójnej katastrofie z marca 2011 roku. Rok temu wydała "Auroville. Miasto z marzeń", książkę o budowie miasta, w którym ludzkość miała stać się lepszą wersją siebie. W Auroville spędziła prawie rok sprawdzając, co udało się zrobić przez 50 lat i jak zmieniły się marzenia. Prowadzi również warsztaty umierania, które skłaniają do refleksji nad życiem. www.katarzynaboni.com

________________________________________

„Nowe życie”

Słowo „nowe” użyte przez Dantego w tytule jego młodzieńczego tomu poetyckiego „Nowe życie” (La Vita Nuova) oznacza nie tylko „inne niż dotychczas”, ale też „zaskakujące”, „niespodziewane”, nawet: „dziwaczne”. Takie właśnie – z pewnością inne niż się spodziewamy – będzie nasze życie po pandemii. A raczej: po wyjściu przez naszą cywilizację z zapaści, dla której pandemia jest tylko metaforą. Aby dowiedzieć się, jak to „nowe życie” może wyglądać, zapraszam do rozmowy tych, których zbyt rzadko pytamy o radę i opinię – wybitnych myślicieli, humanistów, ludzi pióra. Tych, którzy na co dzień używają rozumu i wyobraźni, by pomóc nam określić kształt „nowego życia” w różnych jego aspektach – m.in. dotyczących podziału na ludzkie/nieludzkie, seksu, polityki czy religii.

Juliusz Kurkiewicz, kurator cyklu. 

23-24 października (sobota-niedziela)
Warsztaty scenariuszowe z Agnieszką Kruk.

Pisanie scenariusza filmowego różni się od pisania innych form literackich. Głównie ze względu na restrykcyjne wymogi formalne – scenariusz musi być napisany odpowiednią czcionką, z zachowaniem odpowiednich marginesów, interlinii oraz z poszanowaniem do ściśle określonych zasad zapisu scen.

Pisanie jednak nie sprowadza się wyłącznie do umieszczenia literek w odpowiednich miejscach na stronie. Pisanie to proces, który zaczyna się od szukania i wybrania odpowiedniego pomysłu. Po drodze odbywa się jeszcze praca nad postaciami, kształtem fabuły i określeniem wielu innych elementów, jak choćby gatunku.

Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy zapoznają się ze wszystkimi zasadami pisania scenariusza filmowego i przećwiczą je w praktyce, pisząc scenariusz filmu krótkometrażowego. Lista zagadnień, które zostaną poruszone:

zasady formatowania scenariusza filmowego

określanie podstaw historii

budowanie wielowymiarowych postaci

znajdowanie kształtu fabuły

tworzenie ciekawych scen

pisanie i sprawdzanie własnego scenariusza

zwarta i efektywna prezentacja projektu

Założenie jest takie, że po ukończeniu warsztatów osoby uczestniczące w nich mają solidną i uporządkowaną wiedzę o pisaniu scenariuszy oraz samodzielnie napisaną pierwszą wersję scenariusza do filmu krótkometrażowego.

O prowadzącej:

Agnieszka Kruk – pracująca międzynarodowo ekspertka rozwoju scenariusza, scenarzystka, edukatorka, script coach. Współtworzyła ok. 1200 odcinków seriali emitowanych w prime time w największych polskich stacjach telewizyjnych. Współpracuje z najlepszymi polskimi producentami i nadawcami, jako head-writer prowadzi prace literackie, a także pomaga producentom tworzyć zespoły scenariuszowe. Autorka programów kształcenia scenarzystów i konsultantów scenariuszowych. Twórczyni i organizatorka festiwalu Script Fiesta (2012-2017). Tłumaczka książki Lindy Aronson „Scenariusz na miarę XXI wieku”. Jurorka w konkursach scenariopisarskich i filmowych. Ekspertka oceniająca wnioski w programie Creative Europe MEDIA oraz dla Łódzkiego Funduszu Filmowego. Członkini Gildii Scenarzystów Polskich. Założycielka StoryLab.pro.

29 października (piątek), godz. 19.00
Spotkanie z Paolą Pilnik i Simone Karl, podsumowujące drugi sezon rezydencji artystycznych #AiR #Goyki3.

Do 29 października (piątek), godz. 12.00. CET
Nabór na rezydencje AiR Goyki 3 2022. 

Interesuje nas proces twórczy i dialog z artystami. Kieruje nami krytyczna refleksja nad współczesnym światem i społeczeństwem. Nie określamy rezultatu końcowego, nie narzucamy tematu. Wspieramy działania przemyślane, projekty skupione na researchu, które biorą pod uwagę miejsce swojej realizacji, tj. miasto Sopot oraz przestrzeń Art Inkubatora oraz takie, które zakładają budowanie relacji z ludźmi i otoczeniem. Poprzez zapraszanie na rezydencje twórców z pogranicza różnych dziedzin mamy nadzieję na sieciowanie środowisk współpracy i rezultatów w postaci multidyscyplinarnych projektów.

Wyboru rezydentów na #AiR #Goyki3 na rok 2022 dokonają:

Jury sztuk wizualnych: Kasia Sobczak, Romuald Demidenko, Rafał Milach

Jury literackie: Marta Czarnecka, Małgorzata Semil, Maciej Jakubowiak

Szczegóły na Goyki 3 Art Inkubator.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...