Pierwsi wykonawcy w przetargach na wspólne zakupy  

Mężczyzna w garniturze wrzuca monetę do słoika pełnego monet
Fot. Freepik, snowing

Znamy dostawców energii i oleju opałowego oraz usług pocztowych dla metropolitalnych samorządów i ich jednostek. W tym roku po raz 11. samorządy OMGGS przystąpiły do wspólnych zakupów energii elektrycznej, gazu ziemnego, oleju opałowego, usług pocztowych oraz paliwa. Jedno duże zamówienie i silniejsza pozycja negocjacyjna z dostawcami powodują, że uzyskiwane ceny są dużo niższe, niż gdyby każda z gmin i jednostek robiła przetargi samodzielnie.

 

Wspólne zakupy – milionowe oszczędności

O tym, że wspólne zakupy się opłacają, przekonały się przez minione 10 lat nie tylko metropolitalne samorządy, ale też jednostki im podległe, m.in. uczelnie, szpitale, biblioteki, Arena Gdańsk Operator Sp. z o.o., Muzeum Zamkowe w Malborku, gdańskie ZOO, Port Lotniczy w Gdańsku, Muzeum Emigracji, PKA Sp. z o.o. i Teatr Miejski w Gdyni. 

Do tej pory dzięki wspólnym zamówieniom publicznym udało się zaoszczędzić ponad 150 mln zł. Tylko w 2021 r. samorządy i podmioty, które przystąpiły do wspólnych zakupów, zaoszczędzą 39 mln zł w porównaniu ze stawkami z cennika sprzedawców. 

Czytaj więcej na temat wspólnych zakupów w metropolii

Wspólne zakupy na 2022 r. koordynowane przez Gdańsk i Gdynię

W ramach wspólnych zakupów w OMGGS na 2022 r. powstały dwie grupy koordynowane przez Gdańsk i Gdynię. Są już znani pierwsi wykonawcy.

Gdańska grupa zakupowa rozstrzygnęła przetargi na kompleksową i rozdzieloną dostawę energii oraz dostawę oleju opałowego. Oto wybrani wykonawcy:

  • kompleksowa dostawa energii dla 42 podmiotów – Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. z Warszawy, cena brutto 64 167 491,31 zł;
  • rozdzielona dostawa energii dla 26 podmiotów – PGE Obrót S.A. z Rzeszowa, cena brutto 41 884 231,29 zł;
  • dostawa oleju opałowego dla 17 podmiotów – Marek Kurzawski Handel Paliwem Oktan z siedzibą w Gdyni, cena brutto 2 712 427,99 zł.

Postępowanie na dostawę paliwa do samochodów służbowych dla 20 podmiotów kończy się 27 października, a na świadczenie usług pocztowych dla 36 podmiotów  jest w toku.

W gdyńskiej grupie zakupowej postępowania jeszcze trwają.

  • Dostawa gazu ziemnego dla 42 podmiotów – termin składania i otwarcia ofert wyznaczono na 21 października;
  • dostawa energii elektrycznej dla 42 podmiotów – procedura rozstrzygnięcia jest w toku.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem umowy pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, będą podpisywane na początku czwartego kwartału tego roku, by rzeczywista dostawa rozpoczęła się od 1 stycznia 2022 r.

W grupie siła

Jedno duże zamówienie i silniejsza pozycja negocjacyjna z dostawcami powodują, że uzyskiwane ceny są dużo niższe, niż gdyby każda z gmin i jednostek robiła przetargi samodzielnie. Ma to szczególne znaczenie teraz, gdy ceny np. energii elektrycznej rosną, a samorządy i podległe im jednostki szukają oszczędności. Wspólne zakupy to nie tylko rabaty i niższe koszty zakupu materiałów i usług, ale także niższe koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem działów zakupów czy wymiana wiedzy na temat rynku i profesjonalnych zakupów. 

Czytaj również: OMGGS podpowiada samorządom, jak oszczędzać na opłatach za energię

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...