Kurort z przełomu wieków na zdjęciach w Muzeum Sopotu

Biały, zabytkowy budynek z wieżami, stojący przy plaży.
Fot. materiały Muzeum Sopotu

Do niedzieli, 17 października, w Muzeum Sopotu można jeszcze oglądać wystawę „John Faltin. Fotograf Sopotu".

Ekspozycja obejmuje ponad 150 zdjęć autorstwa fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. W przeważającej mierze ilustrują one przemianę jaka na przestrzeni lat zaszła w krajobrazie Sopotu, który z letniskowej miejscowości przekształcił się w bogate i wyjątkowo popularne miasto.

John Faltin urodził się 2 lutego 1846 r. w Gdańsku. Z zawodu był księgowym. Fotografią zainteresował się w okresie młodości, jednak dopiero rozwój techniki pod koniec XIX w. umożliwił mu samodzielne wykonywanie zdjęć. W 1892 r. zamieszkał w Sopocie.

Zdjęcia Faltina stanowią swoistą dokumentację zachodzących w mieście zmian, która prezentuje zarówno najważniejsze budynki i ulice, jak też panoramy pozwalające prześledzić rozwój przestrzenny Sopotu. Fotograf współpracował również z wydawnictwami, między innymi ze znanym wydawnictwem należącym do Clary Bernthal.

Wystawa w Muzeum Sopotu powstała dzięki współpracy z prywatnymi kolekcjonerami, m.in. Grzegorzem Krzyżowskim. Zdjęcia pochodzą też ze zbiorów Muzeum Sopotu oraz Biblioteki Narodowej Finlandii.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...