Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał imię dr Małgorzaty Maj

Trzy osoby stoją przy tablicy pamiątkowej podczas odsłaniania jej
Fot. Fotobank.PL/UMS

Uchwałą Rady Miasta Sopotu z 21 czerwca 2021 r. Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał imię dr Małgorzaty Maj. 15 października odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej patronkę SUTW.

Dr Małgorzata Maj, która niespodziewanie odeszła w marcu tego roku, była cenioną, pełną empatii lekarką, sopocką radną wielu kadencji, osobą o wielkim sercu. Razem z prof. Michałem Woźniakiem wiele lat temu zainicjowali utworzenie Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jako ówcześni radni miejscy wyszli z pomysłem, by w Sopocie powstało miejsce, gdzie seniorzy mogą być aktywni. Żeby nie siedzieli w domu, nie czuli się samotni, żeby mieli przestrzeń, w której będą mogli żyć pełnią życia. I takie miejsce w 2003 r. powstało.

W uroczystości uczestniczyli m.in. rodzina dr Małgorzaty Maj, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wieloletni przewodniczący Rady Miasta Sopotu Wieczesław Augustyniak, wiceprezydenci miasta – Magdalena Czarzyńska-Jachim i Marcin Skwierawski, prof. Michał Woźniak, przedstawiciele Sopockiej Rady Seniorów oraz byli i obecni studenci SUTW.

– Jest z nami także córka pani Małgorzaty, Zuzanna Maj, którą chciałam serdecznie powitać. Cieszymy, że jest pani z nami, choć pewnie to trudny moment – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Cięglewicz-Wachowiak, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego, w ramach którego działa Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku. – W tym roku Uniwersytet ma jubileusz, stał się pełnoletni. Po osiemnastu latach działalności mogę powiedzieć, że jest się czym chwalić, bo mamy blisko 800 studentów i aż 235 godzin zajęć tygodniowo w tym roku akademickim. Myślę, że wszyscy mamy tego świadomość, jak bardzo potrzebny jest Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest potrzebny, że jest to inicjatywa, która nie ma sobie równych. Jest to miejsce zawierania przyjaźni, rozwoju osobistego i poczucia szczęścia podczas jesieni życia – dodała dyrektor Aleksandra Cięglewicz-Wachowiak.

Po odsłonięciu tablicy głos zabrała Zuzanna Maj, córka dr Małgorzaty Maj.

– Jestem bardzo wzruszona, zawsze byłam z mojej mamy dumna i zawsze będę. Pamiętam też, jak mama była dumna, gdy razem z prof. Woźniakiem wyszli z inicjatywą utworzenia SUTW, w jaki wspaniały sposób to realizowali. To, co udało im się stworzyć, jest właściwie sumą tego, jakim mama była człowiekiem.

Wzruszające słowa padły także z ust Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, wiceprezydentki Sopotu.

– Ja nie umiem mówić inaczej o bohaterce dzisiejszej uroczystości, jak Małgosia – mówiła wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim. – Nie umiem mówić radna, pani doktor, bo Małgosia nie lubiła dużych słów, patosu. Zawsze była między ludźmi, blisko nich, zawsze otwarta na drugiego człowieka. Małgosia nadal jest obecna w Sopocie i kiedy zastanawialiśmy się, w jaki sposób mogłaby być jeszcze bardziej obecna, to stwierdziliśmy, że poprzez inicjatywę dla ludzi i z ludźmi. Bo Małgosia uczyła nas wszystkich ciekawości świata, otwartości i radości życia. I taką ją zapamiętamy.

Film z uroczystości dostępny będzie od 18 października na kanale YouTube Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

O Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku:

Sopocki UTW został powołany w strukturze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie w październiku 2003 r. Powstał z inicjatywy sopockich radnych: Małgorzaty Maj oraz Michała Woźniaka.

Prowadzi działalność edukacyjną, kulturalną, twórczą i krajoznawczo-turystyczną, propagującą aktywny tryb życia oraz upowszechniającą profilaktykę gerontologiczną.
Słuchacze uczęszczają na wykłady otwarte z różnych dziedzin nauki, spotkania z przedstawicielami świata kultury oraz liczne zajęcia warsztatowe.

Realizowane są zajęcia usprawniające i utrzymujące sprawność manualną (warsztaty plastyczne), zajęcia z aktywności ruchowej (gimnastyka, nordic walking), warsztaty turystyczne (wycieczki piesze najpiękniejszymi szlakami turystycznymi Trójmiasta i jego okolic, wycieczki autokarowe i rowerowe oraz wykłady z zakresu turystyki), a także choreoterapeutyczne (terapia tańcem) i relaksacyjne.

Słuchacze poznają również tajniki fotografii tradycyjnej i cyfrowej, historię sztuki, a na części zajęć prowadzona jest terapia sztuką. Projekcje słynnych arcydzieł filmowych podczas warsztatów stanowią podstawę do dyskusji na spotkaniach klubu filmowego. Na warsztatach gastronomicznych Kuchnie świata słuchacze poznają zasady zdrowego żywienia i przygotowują typowe potrawy różnych zakątków kuli ziemskiej.

Prowadzone są również lektoraty językowe na poziomie początkującym i zaawansowanym (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski), a także cykliczne warsztaty z komunikacji interpersonalnej, psychologii. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia gimnastyki umysłu oraz warsztaty komputerowe. Seniorzy aktywnie uczestniczą w akcjach promowania działań wspierających ochronę środowiska.

Cykl kształcenia na Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku trwa dwa lata, a słuchaczem może zostać każda osoba w wieku starszym , która nie jest już aktywna zawodowo. Słuchacze posiadają indeksy, w których potwierdzane jest uczestnictwo w zajęciach.

Więcej informacji na stronie Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...