Wolontariat sąsiedzki – remedium na samotność

Dwie starsze osoby grają w mieszkaniu w szachy
Fot. gpointstudio, Freepik

Poszukujesz dla siebie ciekawych zajęć? Dysponujesz wolną godziną w tygodniu i dobrze czujesz się spędzając czas z seniorami? Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprasza: dołącz do grona wolontariuszy/ek i przyczyń się do walki z samotnością wśród sopockich seniorów.

Głównym założeniem wolontariatu sąsiedzkiego jest wsparcie osamotnionych seniorów przez wolontariuszy, którzy po prostu wspólnie spędzają czas. Współpraca wolontariusza z konkretnym seniorem trwa przez dłuższy czas i jest systematyczna. Wolontariusz spotyka się z seniorem lub seniorką co najmniej raz w tygodniu, co najmniej na godzinę.

– Wolontariat sąsiedzki to nie tylko forma samopomocy sąsiedzkiej. To także dobry sposób na zacieśnianie więzi między seniorami a młodszym pokoleniem – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Wystarczy tak naprawdę rozmowa, spacer, by senior poczuł się ważny i potrzebny. I mamy w Sopocie przypadki, że taka relacja między wolontariuszem i seniorem zmieniła się w prawdziwą wieloletnią przyjaźń – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Obecnie poszukiwani są pełnoletni wolontariusze dla:

 • pani Małgosi – przesympatycznej i otwartej na ludzi mieszkanki Kamiennego Potoku;
 • pani Stefci – z centrum Sopotu; seniorka uwielbia kontakt z ludźmi, nie ma rodziny, a znajomych z jej otoczenia jest coraz mniej;
 • pana Marka –samotnego seniora z centrum Sopotu, z którym godzina spędzona przy herbacie wydaje się być chwilą;
 • pani Lucyny – mieszkanki Górnego Sopotu, która marzy o tym, by mieć z kim wyjść na spacer;
 • pani Krysi – mieszkanki Dolnego Sopotu, uwielbiającej rozwiązywać krzyżówki i wspólnie czytać książki.

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat wolontariatu sąsiedzkiego, mogą wziąć udział w wybranym listopadowym otwartym spotkaniu z cyklu „MOC w relacji, czyli jak mądrze wspierać seniorów. Wolontariat Sąsiedzki – remedium na samotność”.

Spotkania będą miały charakter warsztatowy, nastawiony na dzielenie się doświadczeniami pracy z seniorami. Podczas warsztatów:

 • zweryfikujesz swoją wiedzę na temat wyzwań związanych z procesem starzenia się,
 • dowiesz się, jak wspierać seniorów fizycznie i emocjonalnie,
 • zapoznasz się z propozycją sopockiego wolontariatu dotyczącą budowania relacji z seniorem.

Otwarte spotkania odbędą się:

 • 9 listopada, godz. 16.00-18.00, Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, sala nr 1, Marynarzy 4, Sopot
 • 15 listopada, godz. 16.00-18.00, Dom Sąsiedzki „Tęczowy Dom”, ul. 23 marca 32
 • 23 listopada, godz. 16.00-18.00, Dom Sąsiedzki „Broadway”, ul. Kolberga 9

Więcej informacji:

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...