Nadchodzą chłody, bądźmy wrażliwi na osoby potrzebujące

Człowiek w dżinsach i kurtce leży na ziemi, przed nim karton
Fot. rawpixel.com, Freepik

Okres zimowy to szczególnie trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności, ale także starszych, samotnych, niesamodzielnych. Nadchodzą chłody, pogorszenie pogody, dlatego tak ważne jest, byśmy szczególnie teraz zwracali uwagę na osoby, które nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do życia.

– Pamiętajmy o osobach potrzebujących, zapytajmy samotnego sąsiada jak sobie radzi, czy ma ciepło w mieszkaniu i zapewniony posiłek. Każda osoba, która potrzebuje wsparcia, może liczyć na naszą pomoc – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Wszelkie niepokojące sygnały można kierować do służb miejskich: Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, Policji lub Straży Miejskiej. W sytuacji kryzysowej, zagrażającej życiu i zdrowiu najlepiej zadzwonić na numer interwencyjny 112.

Osobom w kryzysie bezdomności miasto zapewnia posiłek, schronienie, zaspokojenie niezbędnych potrzeb. Pomaga w wyjściu z bezdomności i usamodzielnieniu. Nie wszyscy jednak chcą z takiej pomocy skorzystać. 

– Pracownicy socjalni motywują osoby w kryzysie bezdomności, szczególnie te przebywające w miejscach niemieszalnych, do zmiany swojego życia. Wspierają w podjęciu tej decyzji i zachęcają do skorzystania z oferowanej pomocy – podkreśla Maciej Azarewicz, koordynator Zespołu ds. Osób Bezdomnych MOPS Sopot. – Jednak nie możemy nikogo zmusić. Dlatego w okresie zimowym ważne jest monitorowanie miejsc niemieszkalnych, rozmowa z przebywającymi tam osobami i motywowanie do skorzystania ze schroniska czy noclegowni.

Pracownicy socjalni sopockiego MOPS wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej lub Policji przez cały rok sprawdzają miejsca niemieszkalne, zimą służby robią to częściej.

Szeroka oferta wsparcia dla osób doświadczających bezdomności

Sopot współpracuje z organizacjami pozarządowymi, którym zleca i finansuje zapewnienie noclegu, schronienia oraz wyżywienia osobom w kryzysie bezdomności. Każda osoba, jeśli wyrazi na to zgodę, może zostać skierowana do schroniska lub noclegowni.

Gdy temperatura odczuwalna spada poniżej -5 °C, miasto we współpracy z Caritasem uruchamia Zimowy Punkt Interwencyjny, który znajduje się w siedzibie Caritasu przy al. Niepodległości 778. Osoby doświadczające bezdomności mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (18.00-7.00) w ciepłym pomieszczeniu, przy gorącej herbacie. Mogą również skorzystać z łaźni oraz otrzymać ciepłą zupę.

Od 29 listopada będzie kursował w Sopocie Autobus SOS, mobilna forma wsparcia, która sprawdziła się podczas poprzednich zim. Sopot dołączył do akcji prowadzonej przez Gdańsk, a realizowanej przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” w grudniu 2018 r. Specjalny autobus, w którym można otrzymać gorącą zupę, czystą zimową odzież, a w razie potrzeby również pomoc ratownika medycznego, będzie zatrzymywał się w górnej części ul. Bohaterów Monte Cassino, codziennie ok. godz. 19.15. Ok. godz. 20.00 autobus wyruszy do Gdańska, gdzie będzie miał kilka postojów.  W autobusie osoby potrzebujące będą mogły również porozmawiać z pracownikiem socjalnym lub streetworkerem o różnych możliwościach wsparcia i wyjścia z bezdomności.

Nie bądź obojętny!

Corocznie w Sopocie prowadzona jest akcja informacyjna pod hasłem „Nie bądź obojętny”. W przestrzeni miejskiej, w spółdzielniach mieszkaniowych oraz kościołach pojawiają się ulotki i plakaty, by zwracać uwagę na osoby w kryzysie bezdomności i powiadamiać odpowiednich służb, które zajmują się wsparciem.

W sopockich szkołach od 10 lat pracownicy socjalni prowadzą „lekcje wrażliwości”. Rozmawiają z młodzieżą o starości a także o bezdomności, informują co należy robić w przypadku spotkania osoby doświadczającej bezdomności, szczególnie w okresie zimowym, o tym jak mądrze i skutecznie pomagać.

Sopockie służby przypominają najważniejsze zasady:

 • jeśli widzisz osobę potrzebującą pomocy, w szczególności doświadczającą bezdomności, z niepełnosprawnością, starszą, samotną – zawiadom odpowiednie służby;
 • nie dawaj pieniędzy, posiłku, napoju osobie w kryzysie bezdomności, w ten sposób utwierdzisz ją w przekonaniu że może pozostać na „ulicy”, co w przypadku mrozu może doprowadzić do tragedii;
 • zabezpiecz miejsca typu: altanki, wiaty śmietnikowe, pustostany, przyczepy.

Nie bądź obojętny! Reaguj! Twoja wrażliwość może uratować czyjeś życie!

Wsparciem osób bezdomnych zajmuje się Zespół ds. Osób Bezdomnych w Dziale Pracy Socjalnej MOPS Sopot, al. Niepodległości 759 a, tel. 58 551 40 54, godziny przyjęć interesantów: poniedziałek – piątek w godz. 8.00-15.00. W okresie pandemii czynny jest całodobowy numer interwencyjny MOPS Sopot, tel. 58 551 17 10.

Formy pomocy dla osób w kryzysie bezdomności

Posiłek

 • Jadłodajnia Caritas, Sopot, al. Niepodległości 778
 • pon.-pt, w godz. 12.30-13.30
 • sob.-niedz., w godz. 13.00-14.30

Autobus SOS (kursuje od 29 listopada 2021 do 31 marca 2022, z możliwością przedłużenia)

 • codziennie, godz. 19.15 -20.00 – Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino, w okolicach kościoła
 • ciepła zupa, wydawanie odzieży
 • wsparcie streetworkera, pracownika socjalnego, ratownika medycznego

Łaźnia i wydawanie odzieży

 • Caritas Sopot, al. Niepodległości 778
 • kobiety – wtorek, w godz. 8.00-11.00
 • mężczyźni – poniedziałek i czwartek, w godz. 8.00-11.00

Punkt wydawania odzieży, ul. Królowej Jadwigi 6, Sopot

 • Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie
 • poniedziałki godz. 15.00-17.00, środy godz. 9.00-11.00, tel. 58 550 10 02

Miejsca noclegowe (bez skierowania)

 • Zimowy Punkt Interwencyjny, Caritas Sopot, al. Niepodległości 778
 • działa przy mroźnej pogodzie (ok. -5 °C)
 • codziennie, w godz. 18.00-7.00, gorąca herbata

Ogrzewalnia, Gdańsk, ul. Mostowa 1 a

 • codziennie, w godz. 18.00-8.00 (mężczyźni)
 • dojazd z Gdańska Głównego autobus nr 123 w kierunku „Równa” do przystanku Dolna Brama
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...