Wystawa Irminy Rusickiej i Kaspra Lecnima

Wnętrze z drewnem na ścianach.
Fot. Bogna Kociumbas/Goyki 3 Art Inkubator

Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na wystawę „Z naszych kości powstaną satelity" Irminy Rusickiej i Kaspra Lecnima, którą można oglądać do 4 grudnia 2021 r.

Dawno, dawno temu, Katon Starszy każdą swoją wypowiedź kończył zdaniem, że Kartaginę należy zniszczyć. Niechęć do tego miasta nie wzięła się znikąd – w pamięci miał bitwę pod Kannami, w której kartagiński wódz rozgromił wojska Cesarstwa Rzymskiego, a Wieczne Miasto żyło słowami „Hannibal u bram”.

Dzisiaj z Katonowego grobu wciąż słychać rechot samozadowolenia, wszak Kartagina jest ruiną. Jednak Hannibal u bram to już inny wróg, inny mściciel – czarowna technologia w skali mikro i makro, przecinająca nieboskłon i drążąca krecie korytarze w ciele. Tym, którzy chcieliby ją przekląć w zarodku czeka niełatwe zadanie: trzeba cofnąć się do czasów mrocznych jak sadza, gdy pierwszy hominid sięgnął po cudzą kość i przegnać przez step praszczura, który zadać chce cios naturze rodzącą się właśnie kulturą. Niech nawet mu się nie śni, że gnat kiedyś może zawisnąć w kosmosie, wbrew prawom ziemskim i boskim zarazem.

W wystawie Irminy Rusickiej i Kaspra Lecnima tytułowe kości i satelity to historia wszystkiego co ludzkie – życiodajnego postępu i jego ofiar, uporczywych snów o lataniu, a przede wszystkim, popiołów katastrof, z których ulepić da się nowe, szybsze i bardziej lśniące pociski wymierzone w czarną grozę kosmosu. Jeżeli kogoś winić za stalowe gnaty zawieszone na ziemskiej orbicie – to tylko tę pierwszą już-nie-małpę, która z kości uczyniła na siebie wyrok. A zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na kość, to na satelitę, potem znów na kość i na satelitę, ale nikt już nie mógł się połapać, co jest czym. (Tekst: Aleksy Wójtowicz)

Irmina Rusicka (ur. 1990 we Włocławku) – artystka sztuk wizualnych, autorka instalacji, wideo i prac badawczych. Absolwentka psychologii i historii sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Wrocławskim (2014) oraz Sztuki Mediów na ASP we Wrocławiu (2017). W swojej praktyce artystycznej zderzała samochody, naprawiała motocykl, robiła gwiazdę akrobatyczną w Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich i zbierała pieniądze na zrobienie dziury w budynku instytucji sztuki. Brała udział w projekcie The New Dictionary of Old Ideas (2019-2020). Pracuje indywidualnie oraz w duecie z Kasprem Lecnimem. Mieszka i pracuje w Warszawie. Reprezentowana przez Galerię Szara.

Kasper Lecnim (ur. 1990) – artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Pracuje indywidualnie oraz w duecie z Irminą Rusicką. Zdarzyło mu się produkować szaliki, organizować przeprowadzki, odśnieżać, zderzać auta i wyzywać na pojedynki dyrektorów instytucji kultury. Reprezentowany przez Galerię Szara.

Program towarzyszący:

13.11, godz. 14.00: oprowadzanie po wystawie z artystami i kuratorką

27.11, godz. 14.00: oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Godziny otwarcia wystawy (będzie dostępna do 4 grudnia)

Wtorek-piątek w godzinach 14.00-18.00

Soboty w godzinach 11.00-15.00.

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...