Sopotkowo wraca do Sopotu

Budynek schroniska dla bezdomnych zwierząt na ścianie metalowy napis z nazwą i logo placówki
Fot. Fotobank.PL/UMS

Od marca 2022 roku Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Sopotkowo będzie zarządzane przez Gminę Miasta Sopotu, a w imieniu Gminy przez Zarząd Dróg i Zieleni. Zmiana organizacyjna wynika m.in. z zakończenia czasu obowiązywania umowy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Warszawie.

Prezydent Sopotu zdecydował o nieprzedłużeniu umowy na prowadzenie schroniska przez stowarzyszenie. Umowa wygasa z końcem lutego. Wszyscy pracownicy, czyli 10 osób zatrudnionych na umowę o pracę, zostaną od 1 marca zatrudnieni w sopockim ZDiZ. Kierownik placówki, w przyszłości działu ZDiZ, zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych, wyłoniony zostanie w postępowaniu konkursowym, które wkrótce zostanie ogłoszone.

– Zmiana zarządcy schroniska wynika z troski o zwierzęta i pracowników Sopotkowa. Bardzo ważne jest również zagwarantowanie przejrzystości finansowej – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Bardzo bym chciał, by w schronisku przebywało jak najmniej zwierząt, jednak takie miejsce jest potrzebne i dzięki pracy wolontariuszy i wielu życzliwych ludzi, jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Niestety, mam wątpliwości czy dotychczasowe wpłaty z tytułu 1% były w pełni przekazywane na rzecz podopiecznych sopockiego schroniska – dodaje prezydent Sopotu.

W przyszłorocznym budżecie miasta zapisany jest blisko milion złotych na prowadzenie placówki. Pieniądze te wydatkowane będą na pożywienie dla przebywających w schronisku zwierząt, ich leczenie, utrzymanie obiektu i wynagrodzenia dla pracowników.

Ważną rolę w życiu placówki odgrywają wolontariusze. Z ich punktu widzenia nic się nie zmieni. Będą mieli, tak jak obecnie, nieograniczony dostęp do schroniska. Bardzo liczymy na ich dalsze wsparcie i pomoc.

Przypomnijmy, w sierpniu 2018 roku zakończyły się prace budowlane, adaptacyjne i odbiory nowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Sopotkowo. Nowoczesne, funkcjonalne i komfortowe schronisko zajmuje powierzchnię 7777 m kw. W ramach inwestycji wybudowano siedem budynków: administracyjny, zaplecza techniczno-gospodarczego, opieki weterynaryjnej (w tym mały szpital dla zwierząt), budynek zaplecza dla obsługi schroniska, dwa budynki zespołu boksów dla psów, jeden budynek zespołu boksów dla kotów oraz wolierę dla ptaków. Boksy dla psów znajdujące się z nowej lokalizacji są zdecydowanie większe, z oddzielnymi wybiegami, z ogrzewaniem podłogowym. Warunki dla zwierząt w nowym obiekcie są komfortowe. Obecnie w placówce znajduje schronienie i opiekę 88 kotów i 35 psów.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...