O życiu i twórczości Lema w Sopotece

Fragment okładki książki Agnieszki Gajewskiej „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku”

Sopoteka zaprasza na spotkania autorskie i rozmowy w ramach projektu „Fantastyczna bibLEMteka”. W środę 1 grudnia gościem Sopoteki będzie prof. Agnieszka Gajewska, literaturoznawczyni i autorka książek o Lemie. W piątek, 3 grudnia z miłośnikami twórczości Lema porozmawia dr. Piotr Paziński, filozof, pisarz i tłumacz.

Profesor Agnieszka Gajewska, literaturoznawczyni i autorka książek poświęconych życiu i twórczości Stanisława Lema na spotkaniu w Sopotece opowie o tym, w jaki sposób nowe fakty z życia Lema, które odkryła i zrekonstruowała wpływają na odczytanie jego twórczości, a także o tym, o czym Lem nie chciał mówić i dlaczego. Spotkanie odbędzie się w środę, 1 grudnia, o godzinie 18.00 w Sopotece. Rozmowa, którą poprowadzi Dagny Kurdwanowska będzie tłumaczona symultanicznie na polski język migowy.

Agnieszka Gajewska (ur. 1977) pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, jest profesorką literaturoznawstwa, autorką książek „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: feminizm” (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów „Teorie wywrotowe” oraz współredaktorka (razem z Maciejem Michalskim) „Kultur dziewictwa” (2020). Kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. Jesienią tego roku w Wydawnictwie Literackim ukazała się biografia Stanisława Lema jej autorstwa, zatytułowana „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku”.

W piątek, 3 grudnia, również w Sopotece o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z dr. Piotrem Pazińskim pt. „Piekło i raj Stanisława Lema”. Pisarz i filozof będzie mówił o motywach biblijnych w prozie Stanisława Lema i o śladach Zagłady w jego książkach.

„U Lema wychodzi na to, że planeta, którą Ziemianie, mając w pamięci biblijny mit o cudownym ogrodzie, nazwali Edenem, jest w rzeczywistości piekłem, a życie na niej – najgorszym koszmarem” – pisze dr Piotr Paziński. Autor „Atrap stworzenia” będzie mówił o motywach biblijnych w prozie Stanisława Lema i o śladach Zagłady w jego książkach. Spotkanie prowadzi Dagny Kurdwanowska. Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na polski język migowy. 

Piotr Paziński, pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka Labirynt i drzewo, 2005, oraz przewodnik Dublin z Ulissesem, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013) oraz zbiory esejów „Rzeczywistość poprzecierana” (2015) i Atrapy stworzenia (2020). Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Przekładał m.in. „Księgę liter” Lawrence’a Kushnera, eseje Davida Roskiesa, eseje Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger „Żydzi i słowa”, oraz opowiadania Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W latach 2000–2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”.

Oba wydarzenia odbędą się w ramach projektu „Fantastyczna bibLEMteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Oba spotkania wpisane są w obchody 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...