Po co czytać klasyków? Dyskusja literacka w Sopotece (ODWOŁANE)

Sala na której poustawiano krzesła z brązowymi oparciami
Fot. materiały Sopoteki

Profesor Stefan Chwin, pisarz i literaturoznawca, Magdalena Grzebałkowska, reporterka i biografka, oraz Magdalena Kicińska, poetka, reporterka i redaktorka naczelna magazynu „Pismo" będą gośćmi Sopoteki i uczestnikami dyskusji literackiej „Po co czytać klasyków?”, wieńczącej cykl spotkań autorskich zorganizowanych z okazji obchodów 120-lecia Sopotu. Dyskusja odbędzie się we wtorek, 7 grudnia, o godzinie 18.00.

ZE WZGLĘDU NA SYTUACJĘ PANDEMICZNĄ WYDARZENIE ZOSTAŁO PRZENIESIONE NA PRZYSZŁY ROK.

Przewodnikiem w dyskusji o literackich kanonach 120-leca będzie Italo Calvino i jego esej z 1981 roku zatytułowany „Po co czytać klasyków?”. Włoski prozaik i eseista streścił w nim w 14 punktach, czym właściwie jest klasyka.

„Do klasyki należą te książki, które im bardziej są nam znane ze słyszenia, tym bardziej przy lekturze okazują się nowe, nieoczekiwane, zaskakujące” – pisał Calvino.

Podążając wspólnie tropem słów pisarza uczestnicy dyskusji spróbują odpowiedzieć na pytania o to jakie wyzwania klasyczne dzieła prozy, poezji i literatury faktu stawiają przed nami dziś, jak podejść do klasyki bez uprzedzeń, a także co z literatury współczesnej będzie czytane za 120 lat. Dyskusja i spotkanie odbędą się w Sopotece we wtorek, 7 grudnia. Początek o godzinie 18.00. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Stefan Chwin, powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa, jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich. Autor powieści m.in. „Hanemann” i „Panna Ferbelin” oraz esejów m.in. „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku”.

Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka. Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Mieszka w Sopocie. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „1945. Wojna i pokój”. Książka ta otrzymała tytuł Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura faktu.

Magdalena Kicińska, dziennikarka i poetka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Redaktor naczelna „Pisma”, współpracowniczka „Dużego Formatu”, regularnie publikuje też w „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Przekroju”, „Elle”, „Voyage” oraz kwartalniku „Dialog-Pheniben”. Jej teksty reporterskie znalazły się również w kilku antologiach. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka tomu poetyckiego „Środki transportu” (2019).

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...