Sopot w obrazkach - zapraszamy na wystawę

Kilka obrazów wiszących na ścianie
Fot. Agnieszka Żelewska

Sopot w obrazkach to tytuł wystawy dwóch sopockich ilustratorek: Ewy Poklewskiej-Koziełło i Agnieszki Żelewskiej. Sopot jest dla nich nieustającą inspiracją, wkradł się do każdej ich książki, niezależnie od tego, o jakim zakątku świata opowiada. W ilustracjach można znaleźć nawiązania do architektury Sopotu, sopockie podwórkowe koty, psa spod siódemki, sąsiada z sąsiedniej kamienicy, klatkę z papugą z zaprzyjaźnionej kwiaciarni…

Wystawę będzie można oglądać od 2 grudnia do 15 grudnia w Dwóch Zmianach w Sopocie. Zapraszamy dzieci i dorosłych! Wstęp jest wolny.

Projekt wystawy zrealizowano z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu.

Ewa Poklewska-Koziełło studiowała architekturę, ale od lat rysuje ilustracje do  książek dla dzieci. Pracuje na sopockim strychu zerkając na morze i Hel. I tak zilustrowała już kilkadziesiąt książek, podręczników i numerów „Świerszczyka”.
Ilustracje Ewy oglądają dzieci na całym świecie, ponieważ książki z jej rysunkami wydawane są w Słowenii, Anglii, a nawet Chinach. Można je też czasem zobaczyć na wystawach, na przykład w Bratysławie czy Toruniu. W wolnych chwilach Ewa Poklewska-Koziełło spotyka się z dziećmi w Dwóch Zmianach, gdzie razem z Agnieszką Żelewską organizują warsztaty plastyczne dla dzieci.

Agnieszka Żelewska jest sopocianką z wyboru. Całymi dniami wycina, rysuje i maluje w swojej ukochanej pracowni w starej sopockiej kamienicy (tej najpiękniejszej). Podobnie jak Ewa zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci i dorosłych, a nawet dostała kilka nagród. Stworzyła postać Czarownicy Irenki i Wesołego Ryjka i Gęboluda, który zamieszkał przypadkiem w kamienicy łudząco podobnej do sopockiej willi Bergera. Razem z Ewą Poklewską-Koziełło raz na jakiś czas zamienia Dwie Zmiany w wielką pracownię plastyczną dla dzieci.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...