Miasto otwarte, czyli sopocki pakiet powitalny dla cudzoziemskich uczniów i rodziców

Cztery informatory w różnych językach, jeden jest otwarty
Fot. materiały UMS

Serdecznie witamy w Sopocie! – to pierwsze słowa pojawiające się w specjalnej publikacji dla cudzoziemskich dzieci i ich rodziców pt. „Sopocki Pakiet Powitalny”. Wydawnictwo zawiera pomocne informacje ułatwiające odnalezienie się w polskiej szkole, ale także podstawowe dane dotyczące ochrony zdrowia, oferty kulturalnej czy sportowej Sopotu.

Informator przygotowany został przez sopockie Centrum Kształcenia Ustawicznego i asystentki międzykulturowe, które mają stały kontakt z rodzinami migrantów, przy współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Sopotu oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 1 w Sopocie. Wydana została wersja papierowa oraz online, w czterech wersjach językowych – rosyjskim, ukraińskim, angielskim i polskim.

Wydawnictwo trafi przede wszystkim do wszystkich placówek oświatowych w mieście oraz m.in. do Sopockiego Centrum Integracji i Wspierania Cudzoziemców czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wersja elektroniczna „Pakietu” będzie dostępna na stronach internetowych szkół i przedszkoli, by każdy zainteresowany mógł do niej sięgnąć w każdej chwili czy ściągnąć do swoich zasobów.

– W tym roku szkolnym do sopockich przedszkoli oraz szkół uczęszcza już niemal 200 dzieci cudzoziemskich, dla których język polski nie jest językiem ojczystym – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Chcemy zrobić wszystko, by te dzieci dobrze się czuły w naszych placówkach, żeby mogły się uczyć, rozwijać, mimo, że ich znajomość języka polskiego we wstępnym etapie często
jest bardzo słaba. Dlatego od dłuższego czasu z budżetu gminy dofinansowujemy dodatkowe godziny nauki języka polskiego, zatrudnione są dwie asystentki międzykulturowe, które pomagają dzieciom, ale także ich rodzinom odnaleźć się w nowym miejscu, organizujemy półkolonie językowe dla dzieci. Teraz wydaliśmy poradnik, który zawiera dużo praktycznych informacji dotyczących nie tylko edukacji, ale także innych obszarów z życia naszego miasta – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

W „Sopockim Pakiecie Powitalnym” znalazły się m.in. adresy sopockich przychodni, bibliotek, kontakty do instytucji i osób pomagających cudzoziemcom, zasady rekrutacji do placówek oświatowych czy opis systemu oceniania w szkołach. Publikacja zawiera także praktyczne informacje, np. wzory formularzy szkolnych, by rodzice wiedzieli, jak napisać usprawiedliwienie dziecku oraz spis przyborów potrzebnych w przedszkolu i klasach młodszych.

Wersję elektroniczną Sopockiego Pakietu Powitalnego dla uczniów i rodziców zamieszczamy poniżej.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...