Jak być bezpiecznym na drodze

Fot. materiały organizatora

Dzieci i młodzież w wieku 5-15 lat z rodzin współpracujących m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sopocie wzięły udział w kolejnej edycji projektu „Lotos Akademia Bezpieczeństwa”. Tym razem uwaga skupiona była na bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Celem organizatora, Fundacji My Space Love Story, jest budowanie świadomości i pogłębianie wiedzy na temat bezpieczeństwa i uczestnictwa w ruchu drogowym oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Chodzi o zwiększeniu motywacji młodych osób do naśladowania prawidłowych wzorców, przez kreatywne i innowacyjne metody edukacyjne. Fundacja chce nawiązać stałą współpracę ze szkołami, by upowszechniać tematykę bezpieczeństwa drogowego nie tylko wśród młodzieży, ale także ich rodziców.

Atrakcje:

  • Dzieci miały możliwość pierwszy raz zasiąść za kierownicą pojazdu czterokołowego. Mowa o gokartach. Zajęcia przebiegały pod okiem najlepszych trenerów, dzieci w pierwszej fazie spotkania zostały zapoznane z ze sprzętem, teorią oraz historią tego sportu, a następnie miały okazję przejechać się po torze. Jest to wspaniały początek dla najmłodszych kierowców, aby zaszczepić w nich odpowiednie nawyki prowadzenia pojazdów czterokołowych.
  • Spotkanie z instruktorem bezpiecznej jazdy, który opowiedział wszystko o zachowaniach pieszych jak i kierowców w ruchu drogowym. Przedstawił poprawne zachowania na drodze oraz podpowiedział jak nie należy się zachowywać oraz na co uważać i zwrócić uwagę.
  • Zbudowane zostało małe miasteczko ruchu drogowego, aby od najmłodszych lat przygotowywać dzieci oraz uczyć ich odpowiednich zachowań w ruchu drogowym. Uczestnicy mieli okazje nauczyć się samodzielnie stosować zasady bezpieczeństwa na drodze, a pomagał im w tym pracownik Policji, który szczegółowo opowiedział o przepisach oraz zasadach panujących w ruchu drogowym.
  • Nie zabrakło również niespodzianek, a jedną z nich i na pewno bardzo budującą dla dzieci było spotkanie z zawodnikiem z kadry sportów motorowych, który opowiedział o swojej życiowej historii, wsparł dzieciaki oraz pokazał, że marzenia się spełniają, i że wszystko jest możliwe. Opowiedział również o swoich przygodach związanych ze sportem motorowym i przekazał wiele cennych wskazówek.
  •  Odbyły się także warsztaty z pierwszej pomocy, których celem było wyrobienie odpowiednich postaw u dzieci i młodzieży oraz przygotowanie ich do radzenia sobie w sytuacji, w której czyjeś zycie byłoby zagrożone i musieliby przeprowadzić akcję ratunkową. Dzięki temu dowiedziały się jak prawidłowo zareagować, zachowując spokój, udzielić pierwszej pomocy oraz zadbać o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego.
  • Były także konkursy z nagrodami z wiedzy dotyczącej zachowań na drogach i przepisów.

Ważnym aspektem projektu są zajęcia praktyczne, gdzie można było zrozumieć i nauczyć się przez doświadczenie zasad panujących na drogach. Uczestnicy zostali także wyposażeni w gadżety – kamizelki i odblaski, które sprawią, że będą bardziej widoczni na drogach.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...