Pomoc pogorzelcom z ul. Bitwy pod Płowcami

Samochody osobowe oraz straży pożarnej, w tle blok mieszkalny
Fot. materiały prasowe

Trwa usuwanie skutków pożaru do którego doszło wczoraj, około 4.00 nad ranem, w budynku komunalnym przy ul. Bitwy pod Płowcami 9A. Poszkodowani otrzymują wszelką niezbędną pomoc. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć pogorzelców, to jest możliwość przekazania im nowych rzeczy.

– Dziękuję służbom, a zwłaszcza Straży Pożarnej z Sopotu, Gdańska i Gdyni, a także Policji i Straży Miejskiej za bardzo sprawną akcję – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Dzięki temu, że została tak szybko przeprowadzona, a zwłaszcza dzięki znakomitemu współdziałaniu tych służb, obeszło się bez ofiar, a budynek wymaga tylko remontu. Teraz koncentrujemy się na zapewnieniu pomocy i dachu nad głową osobom poszkodowanym w pożarze – dodał prezydent Karnowski.

Z budynku, w czasie akcji gaśniczej, ewakuowano 11 osób. Siedmiu z nich miasto zapewniło tymczasowe miejsca pobytu w pensjonacie „Irena” w Sopocie. Pozostałe trafiły do swoich rodzin. Wszyscy otrzymali wyżywienie. Dwóm najbardziej poszkodowanym rodzinom zaproponowano lokale zastępcze na czas trwania remontu budynku. Uruchomiona została również pomoc finansowa.

– Wszystkie bieżące potrzeby osób pokrzywdzonych zostały zabezpieczone. W stałym kontakcie z rodzinami poszkodowanymi w pożarze są pracownicy socjalni sopockiego MOPS i dwóch psychologów – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Dwie rodziny straciły w tym pożarze niemal cały dobytek, jeśli ktoś chciałby wesprzeć pogorzelców to jest możliwość przekazania im nowych rzeczy. Można je przynosić na dyżurkę Straży Miejskiej w Urzędzie Miasta lub skontaktować się z MOPS, który koordynuje akcję wsparcia poszkodowanych, pod całodobowym numerem telefonu 58 551 17 10 – dodaje wiceprezydentka Sopotu.

Wśród rzeczy najbardziej potrzebnych osobom poszkodowanym w pożarze są m.in.: środki czystości, ubrania, pościel, poduszki, koce, ręczniki, sprzęt AGD, meble.

Przydadzą się także: ciuchy dla chłopca r. 128, buty dla chłopca rozm. 31/32, gry i książeczki dla 6-latka, ubrania męskie sportowe XL i XXL, męskie buty sportowe rozm. 47.

Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia przyczyn pożaru. Prace remontowe w budynku zostaną przeprowadzone niezwłocznie, gdy tylko będzie to możliwe. Będą prowadzone na zlecenie Gminy Miasta Sopotu.

Pożar powstał w jednym z mieszkań na pierwszym piętrze budynku przy ul. Bitwy pod Płowcami 9A i rozprzestrzenił się na dach. W akcji gaśniczej wzięło udział osiem wozów Straży Pożarnej z Sopotu, Gdańska i Gdyni. Po ugaszeniu ognia strażacy rozebrali fragment zniszczonego dachu i zabezpieczyli budynek. Na miejscu obecna była również Policja, Straż Miejska, a także pracownicy ZDiZ i ZOM. Nikomu z mieszkańców domu nic się nie stało.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...