Apel do premiera o niewprowadzanie zmian w oświacie

Duża grupa ludzi pozuje do wspólnego zdjęcia. Trzymają dwie plansze, w tle ekran.
Fot. materiały prasowe

Przedstawiciele organizacji nauczycielskich, związków zawodowych oświaty, korporacji samorządowych i organizacji społecznych skupionych wokół kampanii „Wolna Szkoła” zaapelowali do Premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie się z procedowania zmian w prawie oświatowym.

W imieniu sygnatariuszy apel do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP przekazali dziś Iga Kazimierczyk, prezeska fundacji Przestrzeń dla Edukacji i Dominik Kuc z inicjatywy Wolna Szkoła.

W piśmie podkreślono, że proponowane zmiany, znane jako Lex Czarnek, odbierają autonomię uczniom, uczennicom, rodzicom i szkołom, a także ograniczają kompetencje samorządów lokalnych w kwestii szkół. Sygnatariusze apelu zwrócili również uwagę na próbę zmian w podstawie programowej, wprowadzających przedmiot „Historia i teraźniejszość” oraz na konieczność wycofania się z prób wprowadzenia do polskiego prawa oświatowego sankcji karnych wobec dyrektorów szkół.

Pod apelem, przekazanym dziś do Kancelarii Prezesa  Rady Ministrów RP, podpisali się przedstawiciele 60. organizacji społecznych i nauczycielskich, 35. prezydentów i wiceprezydentów miast, 26. burmistrzów i ich zastępców, a także wójtowie i radni miejscy z całej Polski.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...