Muzeum Sopotu ma nowy eksponat

Okładka pracy doktorskiej sprzed niemal 130 lat. Fot. Muzeum Sopotu
Fragment rozprawy doktorskiej Kollatha. Fot. Muzeum Sopotu

Do zbiorów Muzeum Sopotu trafił nowy eksponat. Jest to rozprawa doktorska Johannesa Kollatha, drugiego burmistrza miasta.

Johannes Kollath po ukończeniu bydgoskiego gimnazjum królewskiego rozpoczął studia prawnicze w Monachium. Naukę ukończył w 1894 r. uzyskując tytuł doktorski na Królewskim Uniwersytecie we Wrocławiu. Tytuł dysertacji to: „Obowiązywanie rzymskiej zasady res extra commercium w dzisiejszym prawie".

Kollath był drugim burmistrzem Sopotu, urząd sprawował w latach 1905-1908. Był energicznym, ambitnym, prężnym gospodarzem. Za jego kadencji do użytku zostały oddane Łazienki Południowe oraz przebudowano Park Południowy. Był inicjatorem powstania bardzo istotnych ze względów komunikacyjnych wiaduktów drogowych przy Grosse Unterfürung (obecnie ul. Podjazd) i Frantziustraße (obecnie ul. 3 Maja) oraz tunelu pieszego pod ul. Bohaterów Monte Cassino.

Interesował się również przedsięwzięciami sportowymi. Za jego czasów wybudowano pierwszy tor saneczkowy w Dolinie Prądki, powstała trasa narciarska oraz odbyły się zawody automobilowe.

Prywatnie przyjaźnił się z Edwardem Herbstem, łódzkim fabrykantem. To właśnie on, aby upamiętnić przedwcześnie zmarłego Johhanesa Kollatha (zmarł nagle w wieku zaledwie 37 lat) ufundował u ujścia rzeki Swelini altanę, zwaną Kollathtempel. Z okazji 120-lecia Sopotu altana została niedawno odbudowana.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...