Nowe, naturalne nawierzchnie leśnych szlaków turystycznych

Ścieżka rowerowa w lesie
Fot. materiały UMS

Sopocki Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu szlaku turystycznego położonego na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wraz z łącznikami w Sopocie. Nowa nawierzchnia będzie wykonana z naturalnego kruszywa.

Zaplanowane prace mają na celu ochronę bioróżnorodności terenów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego poprzez uporządkowanie ruchu rekreacyjnego na wygodnych i bezpiecznych szlakach pieszo-rowerowych. Zakres inwestycji obejmuje remont dotychczasowej nawierzchni oraz wykonanie oznakowania pionowego siedmiu odcinków szlaków turystycznych w TPK, leżących na terenie Gminy Miasta Sopotu. W projekcie biorą udział także Gdańsk i Gdynia, a wszystkie odcinki są ze sobą skoordynowane. 

Wszystkie trasy będą miały nawierzchnię z naturalnego, certyfikowanego kruszywa. Nie ma mowy o jakimkolwiek asfaltowaniu czy betonowaniu. Zabezpieczone zostaną także przed niszczącym wpływem deszczów nawalnych. 

– Sopot to nie tylko plaża i „Monciak” ale również piękne lasy okalające miasto – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Wielu mieszkańców i turystów pieszo i na rowerach korzysta z tego dobrodziejstwa jako alternatywy dla zatłoczonych terenów nadmorskich. Chcemy, by ludzie korzystali z lasów komfortowo i bezpiecznie. Przy okazji stworzymy wygodne połączenie Sopotu z gdyńskimi Karwinami, usprawniając codzienną komunikację – dodaje wiceprezydent Skwierawski. 

Remont nawierzchni przejdzie niemal 10 km (9662 m) leśnych ścieżek rowerowych: 

  • od sanatorium Leśnik do Wielkiej Gwiazdy (2 odcinki, jedynie oznakowanie szlaku) 
  • wzdłuż Drogi Nadleśniczych (2 odcinki) 
  • od ul. Kolberga do Drogi Wielkokackiej 
  • wzdłuż ul. Reja wraz z Pętlą Reja (odcinek sopocki)  
  • łącznika ul. Spacerowej i Drogi Nadleśniczych znajdujących się na terenie administracyjnym Miasta Sopotu.

Prace powinny zakończyć się z końcem maja 2022 r.

Projekt „Szlak Turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami” jest dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. 

Lasy położone w granicach administracyjnych Sopotu zajmują 934 ha powierzchni. Lasy komunalne, zarządzane przez gminę, stanowią 22,4 proc. tego obszaru, czyli ponad 209 hektarów. Ten ogromny obszar leśny, zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt, jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji sopocian i odwiedzających miasto turystów. 

Informacje dotyczące przetargu można znaleźć na portalu smart pzp.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...