Nowy żłobek w Sopocie otwarty

Kolorowe wnętrze sali żłobka
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.pl

W Sopocie otwarty został nowy żłobek publiczny dla 60 dzieci w wieku do lat 3. Placówka znajduje się w Kamiennym Potoku przy ulicy Obodrzyców 18, w bliskim sąsiedztwie zabytkowego budynku przedszkola „Nad Potokiem”. Lokalizacja żłobka została wskazana przez rodziców na etapie przygotowania do inwestycji.

Budynek nowego żłobka kosztował w sumie ok. 7,2 mln zł. Został zaprojektowany w charakterze wolnostojącego obiektu wkomponowanego w otaczającą go zieleń i sąsiadującą zabudowę, będącą pod ochroną konserwatorską. Na parterze znajdują się 4 sale dziecięce, z podziałem według grup wiekowych (3 grupy 16 osobowe, dzieci w wieku od 1,5 roku do lat 3 oraz 1 grupa 12 osobowa – niemowlęta), które zostały dostosowane do ich potrzeb i różnych funkcji (sypialnia, jadalnia, bawialnia). Bezpośrednio przy każdej z naturalnie doświetlonych sal dziecięcych, znajdują się toalety z przewijakami i szatnie dla dzieci. 

Ponadto na parterze znalazło się kameralne pomieszczenie przeznaczone dla matek karmiących niemowlęta oraz pomieszczenie pielęgniarskie, kuchnia główna i mleczna ze zmywalniami, wózkarnia, toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnością oraz pomieszczenia gospodarcze i magazynowe. Na piętrze jest sala wielofunkcyjna dla dzieci, wyposażona w pomoce edukacyjne wspierające ich rozwój sensoryczny i ruchowy, w której to sali dzieci będą brały udział w zorganizowanych zajęciach edukacyjnych i zabawach interaktywnych. Na piętrze zostały zaprojektowane również pomieszczenia socjalne i biurowe dla administracji żłobka.

Budynek, jego wnętrze i otoczenie zostało zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb osób i dzieci z niepełnosprawnością. Na terenie zielonym otaczającym żłobek znajduje się plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią, także dostosowany dla osób z niepełnosprawnością. Aby umożliwić dzieciom spacery na wyposażeniu żłobka są również wieloosobowe wózki. 

W oficjalnym otwarciu udział wzięli: Wiesław Byczkowski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Marcin Fuchs, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, sopoccy radni oraz liczne grono rodziców przyszłych wychowanków wraz z dziećmi. 

– Ten żłobek będzie bezpiecznym miejscem dla wszystkich maluchów, gdzie spędzą twórczo czas pod okiem wspaniałych wychowawców. Cieszę się, że dzięki jego powstaniu zwiększamy ofertę dla rodziców, którzy chcą wrócić do pracy zawodowej – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.  

Nowy żłobek został wybudowany dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w ramach projektu Gminy Miasta Sopotu pn. „Zwiększenie aktywności zawodowej osób opiekujących się dziećmi do lat 3 poprzez utworzenie publicznego żłobka w Sopocie” oraz wsparciu z programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "MALUCH plus" edycja - 2020, w ramach zadania Gminy Miasta Sopotu pn. "Budowa miejskiego żłobka w Sopocie".

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...