„Fighting the Unknown”. Konkurs dla trójmiejskich licealistów [AKTUALIZACJA]

Grupa młodych ludzi pracujących przy stole nad projektem
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank pl

UWAGA! ZE WZGLĘDU NA NAUKĘ ZDALNĄ I UTRUDNIONY KONTAKT Z MŁODZIEŻĄ TERMIN ZGŁOSZEŃ DO KONKURSU ZOSTAŁ PRZEDŁUŻONY DO 7 MARCA 2022 R. Od 17 stycznia licealiści z wybranych trójmiejskich szkół będą mogli wziąć udział w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie Memphis in Poland oraz urzędy miast Sopotu, Gdańska i Gdyni. Celem jest zebranie doświadczeń związanych z pandemią koronawirusa, a także twórcza odpowiedź młodych ludzi na te doświadczenia. Nagrodą w konkursie będzie wyjazd do Memphis w USA.

Pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z tym ograniczenia mocno wpłynęły na społeczeństwo. Ten czas okazał się szczególnie trudny dla uczniów, którzy przez długie miesiące nie mogli spotykać się ze znajomymi, spędzali dni w domu, a program szkolny realizowali jedynie online. Obowiązek noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego wraz z niekończącymi się negatywnymi informacjami podawanymi przez media, odbił się na zdrowiu psychicznym i samopoczuciu młodych ludzi na całym świecie. Izolacja, poczucie strachu i niepewność jutra znacznie osłabiły ich psychikę. Stąd pomysł zapewnienia młodzieży możliwości pozytywnego zaangażowania, które pomogłoby przezwyciężyć trudne czasy i powrócić do normalnego, wcześniej znanego im życia.

Celem konkursu „Memphis in Poland – Fighting the Unknown” (w skrócie MIP – Fighting the Unknown) jest zaoferowanie trójmiejskim licealistom możliwości stworzenia pracy artystycznej, prezentującej ich doświadczenie i reakcję na pandemię COVID-19. Zainspirowani piosenką „Fighting the Unknown”, napisaną specjalnie na potrzeby konkursu, uczniowie zaprezentują swoje prace artystyczne, będące ich twórczą odpowiedzią na doświadczenie „walki z nieznanym”.  Wspomniany utwór został nagrany z udziałem studentów i profesorów Szkoły Muzycznej im. Rudi Scheidt’a Uniwersytetu w Memphis (więcej informacji o konkursie oraz utwór w załączeniu).

Konkurs „Fighting the Unknown” ma zachęcić młodych ludzi do artystycznego wyrażania swoich poglądów i odczuć poprzez muzykę, poezję i sztukę, a tym samym pomóc przebrnąć im przez ten trudny czas. A dodatkowo da im szansę zastanowić się, jak uczynić naszą planetę lepszym miejscem do życia.  

– Ten trudny czas w szczególny sposób odbił się na dzieciach. Lekcje online, zamknięcie w domach w nieznanej sytuacji – to wszystko bardzo obciążyło psychikę młodych ludzi – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Mam nadzieję, że konkurs pozwoli im na uporanie się z trudnymi emocjami, a zespołowe działanie wpłynie na nich pozytywnie po tak długim czasie odosobnienia. Gorąco popieram ideę konkursu i jestem przekonana, że będzie się cieszył zainteresowaniem wśród trójmiejskich licealistów. Nasza młodzież to również przyszli turyści. Po przerwie w wyjazdach tym bardziej spragnieni są odkrywania nowych miejsc, do których być może w przyszłości powrócą – dodaje wiceprezydentka Sopotu. 

Nagrodą dla zwycięzców będzie wyjazd do Memphis w stanie Tennessee, gdzie uczniowie poznają kulturę Memphis i zaangażują się w międzykulturowe dyskusje i działania, ukierunkowane na twórczą ekspresję, prawa obywatelskie i pomoc w walce z pandemią. Wyjazd, którego koszt dla swoich uczniów pokryją poszczególne miasta, planowany jest na maj 2022 r. W Memphis odbywa się wtedy największy festiwal muzyczny „Memphis in May”. Wizyta będzie poprzedzona wirtualnymi spotkaniami w marcu i kwietniu 2022 r., które będą przygotowaniem do podróży. 

– Aspekt edukacyjny, z naciskiem na walkę z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją, był najważniejszym elementem naszej współpracy z Memphis – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – W 2019 roku grupa licealistów z Sopotu poleciała do Memphis, aby upamiętnić 50. rocznicę tragicznej śmierci dr .Martina Luthera Kinga. Zaprezentowali plakat o dziedzictwie polskiej Solidarności i drodze do wolności. Celem tego projektu było ukazanie podobieństw między walką o idee demokratyczne w Polsce i o prawa obywatelskie w USA. Jestem przekonany, że również obecny konkurs przyniesie jego uczestnikom wielu pozytywnych emocji, a zwycięzcom pozwoli poznać wspaniałe miasto, jakim jest Memphis. 

Idea konkursu została zaproponowana przez Jacka Dutkiewicza, założyciela stowarzyszenia Memphis in Poland oraz aktywnego działacza Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskiego, a także przez Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych. 

– „MIP Fighting the Unknown” to kolejny projekt w którym Sopot współpracuje z Memphis, co zapoczątkował międzykulturowy festiwal „Memphis in Poland” w 2017 roku – mówi Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych. – Mam nadzieję, że zaangażowanie młodych ludzi pozwoli im poradzić sobie z trudnymi emocjami, a wyzwanie i nagroda w postaci wyjazdu tylko zmobilizuje do działania – dodaje Schnepf.  

 – Memphis w stanie Tennessee i Sopot wraz z sąsiednim Gdańskiem oraz Gdynią mają wiele wspólnego kulturowo i odegrały ważną rolę w walce o prawa człowieka i obywatela w obu krajach – mówi Jacek Dutkiewicz, pomysłodawca konkursu i założyciel stowarzyszenia Memphis in Poland. – Chcemy rozwijać dalej polsko-amerykańskie partnerstwo, zapewniające wymianę edukacyjną i kulturalną. Wpływ potencjalnych, przyszłych zagrożeń pandemicznych, zmian klimatycznych oraz społecznych problemów globalnych jest niezwykle istotny dla  przyszłego życia młodego pokolenia. Mam nadzieję, że konkurs stanie się platformą, na której młodzież będzie mogła wyrazić swoje myśli na te tak ważne tematy i artystyczną wizję przyszłości naszej planety – dodaje Jacek Dutkiewicz. 

Do konkursu z Sopotu przystąpiły trzy szkoły ponadpodstawowe - I LO, II LO, III LO. Gdynia wytypowała III LO, IX LO oraz X LO. Natomiast z Gdańska o nagrodę powalczą uczniowie ZSO nr 7.

WARUNKI UCZESTNICTWA

  • w konkursie mogą brać udział uczniowie z wybranych trójmiejskich szkół, w maksymalnie trzyosobowych grupach
  • uczniowie muszą umieć pisać i rozmawiać w języku angielskim
  • uczniowie muszą być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 przed datą podróży do Memphis (do maja 2022 roku)
  • uczestnicy mogą zgłosić tylko jedną pracę artystyczną

FORMY PRAC ARTYSTYCZNYCH

Czerpiąc inspirację z przesłania i znaczenia piosenki „Fighting the Unknown” uczniowie mogę zaprezentować swoje prace poprzez: 

  1. sztuki wizualne, inspirowane piosenką „Fighting the Unknown”. Zgłoszenia mogą obejmować obrazy, rysunki, kolaże, wydruki, prace mieszane (połączenie dwóch lub więcej mediów), sztukę generowaną komputerowo, fotografie lub rzeźby;
  2. film/prace multimedialne (czas trwania: minimum 3 minuty), gdzie utwór „Fighting the Unknown” zostanie użyty w pewnym zakresie. Uczniowie mogą dopisać kolejne teksty piosenki, stworzyć dodatkową partię instrumentalną lub całkiem nową aranżację;
  3. poezję;
  4. muzykę.

Uczestników konkursu zachęcamy, by myśleli nieszablonowo. 

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

Zgłoszenia powinny zostać przesłane przez szkoły do 7 marca (zmiana terminu z 15 lutego), bezpośrednio do Koordynatora Projektu, pana Jacka Dutkiewicza (e-mail: jkdutkiewicz@gmail.com) i powinny zawierać:

- wypełniony formularz zgłoszeniowy,

- pracę artystyczną (szczegóły w akapicie „FORMY PRAC ARTYSTYCZNYCH”),

- krótki esej (maks. 300 słów) w języku angielskim, zawierający refleksję nad doświadczeniami uczniów w „Walce z nieznanym” i opis związku ich pracy artystycznej z piosenką,

- list polecający od nauczyciela uczniów.

PRZEBIEG KONKURSU

- każde z miast Trójmiasta ogłasza i organizuje konkurs MIP FTU w sposób niezależny (dopuszcza się niewielkie modyfikacje w regulaminie konkursu przez poszczególne miasta).

- każde miasto sponsoruje uczniów lokalnych szkół, którzy zwyciężą w konkursie oraz pokrywa koszty wyjazdu związane z wygraną w konkursie (dla maksymalnie grupy 3 uczniów z opiekunem).

- jurorzy konkursu MIP FTU (m.in. twórcy piosenki „Fighting the Unknown”) wybierają maksymalnie do trzech zwycięzców z miasta, które uczestniczy w konkursie.

- uczestnicy konkursu będą oceniani za jakość i oryginalność ich pracy oraz za unikalność interpretacji tematu „Walka z nieznanym”. 

PARTNERZY PROJEKTU

Stany Zjednoczone:

Memphis in Poland Festival

University of Memphis

Rotary International, Dystrykt 6800, USA

BRIDGES, USA

Memphis Music Initiative

 

Polska:

Urząd Miasta Sopotu

Urząd Miejski w Gdańsku

Urząd Miasta w Gdyni

Rotary International, Dystrykt 2231, Polska.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...