„Warto być przyzwoitym". Koncert pamięci prof. Bartoszewskiego

Uśmiechnięty, łysy mężczyzna w okularach, wspiera głowę na dłoniach
Fot. Michał Mutor Agencja Wyborcza.pl

Koncert i debata uświetnią sopockie obchody 100. rocznicy urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego. Oba wydarzenia odbędą się 24 kwietnia br. w Sali Columbus Hotelu Sheraton Sopot. Data koncertu i debaty została zmieniona z powodu sytuacji pandemicznej. Pierwotnie koncert miał się odbyć 20 lutego. UWAGA! BILETY NA WYDARZENIE ZOSTAŁY WYPRZEDANE

Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Maestro Wojciecha Rajskiego będzie główną częścią obchodów setnej rocznicy urodzin prof. Bartoszewskiego. W koncercie usłyszymy znakomite dzieła muzyki klasycznej, m.in. J. Straussa, W.A. Mozarta i A. Panufnika w wykonaniu utalentowanej skrzypaczki młodego pokolenia Pauli Preuss. Koncert odbędzie się 24 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Columbus Hotelu Sheraton Sopot. Bilety na koncert są już wyprzedane.

Przed koncertem, na godzinę 16.00, zaplanowano debatę pt. „Na ramionach olbrzymów. O roli władz we współczesnej demokracji. Pamięci Władysława Bartoszewskiego”. W spotkaniu będzie można wziąć udział – obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie www.sopot.pl.

Profesor Władysław Bartoszewski to postać wybitna. Jego zaangażowanie publiczne budziło podziw i może być wzorem do naśladowania. Jak mówił o nim historyk Andrzej Friszke: „(…) jest jedną z barwniejszych postaci kręgów warszawskiej inteligencji. Wybitny znawca okupacyjnej konspiracji, warsawianista, kronikarz, bibliofil i bibliograf, profesor KUL i sekretarz generalny PEN Clubu, niepokorny inteligent, więzień polityczny różnych epok i reżimów, inicjator dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. W tej niezwykłej osobie skupiło się wiele talentów, pasji, bardzo różnych form ekspresji”.

W niepodległej Rzeczypospolitej profesor Bartoszewski reprezentował Polskę jako ambasador w Austrii w latach 1990-1995. Dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych. W 1997 roku został senatorem RP, uzyskując 470 tys. głosów. Całe życie poświęcił walce o suwerenną, demokratyczną, szanowaną w Europie i na świecie Ojczyznę. W 2007 roku Rada Miasta Sopotu nadała Władysławowi Bartoszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Sopotu. W lipcu 2020 r. na placu przed budynkiem Sopot Centrum stanął pomnik tego wybitnego Polaka.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...