Smolik i goście. Koncert na Urodziny Sopotu

Fot. materiały BART

NOSOWSKA, BRODKA, DARIA ZAWIAŁOW, MIUOSH, KEV FOX, LABORATORIUM PIEŚNI zagrają w Ergo Arenie 1 kwietnia z okazji Urodzin Sopotu. Dyrektorem Artystycznym wydarzenia jest Smolik. Orkiestracje wybranych utworów muzycznych przygotowuje Jan Stokłosa. Podczas koncertu publiczność usłyszy również utwór skomponowany na tę okazję przez Jana A.P. Kaczmarka. „Fantazję dla Sopotu” wykona Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Maestro Wojciecha Rajskiego. Bilety są w sprzedaży.

Koncert finałowy z okazji obchodów jubileuszu 120-lecia Sopotu odbędzie się 1 kwietnia o godzinie 20.30 w hali ERGO ARENA. Data wydarzenia nawiązuje do rozpoczęcia w 1902 roku urzędowania burmistrza Sopotu oraz zarządu miasta.

Wiosną ubiegłego roku rozpoczęliśmy obchody 120-lecia Sopotu. Miasto we współpracy z jednostkami miejskimi zorganizowało cykl atrakcji dla mieszkańców oraz turystów. W ten wyjątkowy sposób chcieliśmy świętować dwa wydarzenia zapisane na kartach historii Sopotu: nadanie praw miejskich i rozpoczęcie urzędowania – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – 8 października 1901 roku na mocy edyktu cesarza Niemiec Wilhelma II gmina wiejska Sopot otrzymała prawa miejskie, a następnie 1 kwietnia 1902 roku nowo wybrany burmistrz Sopotu oraz zarząd miasta rozpoczął urzędowanie. Koncert Urodziny Sopotu będzie świetną okazją do wspólnego świętowania tej rocznicy i podsumowania cyklu wydarzeń, które do tej pory odbyły się w ramach obchodów. Spotkajmy się w Ergo Arenie – zaprasza Jacek Karnowski.

Bałtycka Agencja Artystyczna BART zaprosiła do współpracy Andrzeja Smolika, znanego kompozytora, producenta muzycznego i multiinstrumentalistę, który objął funkcję dyrektora artystycznego koncertu Urodziny Sopotu.

Różnorodność barw głosów

Ze względu na różnorodność artystów, wokalistów, barw głosów i różnic pokoleniowych forma będzie miała eklektyczny charakter. Łączymy retro z nowoczesnością, by skłonić się historii i zapewnić komunikatywność. Orkiestra plus elektronika plus żywy rockowy zespół dają całe spektrum możliwości wykreowania ciekawego brzmienia całości. Widzę też miejsce dla kilku solistów związanych z Trójmiejską sceną, aby ubarwić koncert i dodać mu lokalnej super jakości – informuje Smolik, dyrektor artystyczny koncertu Urodziny Sopotu.

Unikatowe duety

Koncert finałowy będzie miał charakter współczesny, ale też chcemy ukłonić się tradycji. Mamy na pokładzie super artystów. Czas na zdradzenie tego co razem zagramy. Jak wiadomo każdy z nich ma ogromny własny dorobek, z którego dobrodziejstwa oczywiście skorzystamy, i na pewno usłyszycie ich flagowe piosenki. Postaramy się również wyjść nieco poza strefę komfortu i zagrać utwory, których Państwo jeszcze nie słyszeli w wykonaniu naszych gwiazd. Pojawią się cover-y polskich i światowych artystów w specjalnie przygotowanych tylko na ten wieczór formach. Będą też spotkania i duety, które wcześniej nie miały miejsca i być może wydarzą się tylko ten jeden raz. Do zobaczenia - mówi Smolik. 

NOSOWSKA 

Wybitna tekściarka, wokalistka, osobowość, artystka, autorka bestsellera „A ja żem jej powiedziała…” oraz nowej książki „Powrót z Bambuko”. To artystka, która musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów. Swoje pierwsze doświadczenia jako wokalistka zdobywała w rockowych i punkowych kapelach. W zespole Dum-Dum poznała Piotra Banacha, z którym w 1992 założyła Hey, jedną z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce. Solowo nagrywa od 1996 r. Jesienią 2018 roku ukazał się solowy album BASTA, który szybko pokrył się złotem.

BRODKA 

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, reżyserka klipów, producentka oraz artystka konceptualna, która tyle samo uwagi poświęca warstwie muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej wszystkiemu, co tworzy. Brodka redefiniuje się na nowo z każdym kolejnym albumem, czerpiąc z rocka alternatywnego, POP-u, elektroniki oraz muzyki gór, w której wyrosła – opracowała własny niepowtarzalny, bezkompromisowy styl.

Twórczość Brodki zyskała uznanie zarówno wśród szerokiej publiczności, jaki i krytyków oraz dziennikarzy muzycznych. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków – najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną. Występowała na wielu zagranicznych festiwalach jak SXSW, The Great Escape, Sziget oraz na największych scenach polskich festiwali.

DARIA ZAWIAŁOW 

Daria Zawiałow to niezwykle utalentowana artystka i jeden z najmocniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Jest autorką tekstów oraz kompozytorką. Po zaledwie dwóch studyjnych albumach rozkochała w sobie tysiące fanów i stanęła w szeregu topowych polskich wokalistek. Jej utwory są grane przez największe stacje radiowe i podbijają listy przebojów, a teledyski zdobywają miliony wyświetleń. Na scenie jest wulkanem energii – wyróżnia ją ogromna charyzma. Poza sceną jest skromną, normalną dziewczyną, lecz nadal świadomą i bezkompromisową artystką. Daria wraz z Igo i Królem tworzyła skład Męskie Granie Orkiestra 2020. Daria Zawiałow zawsze podkreśla, że jej żywioł to koncertowanie. Wraz z fantastycznym zespołem za plecami, podczas każdego koncertu zabiera publiczność do innego świata. Ich rockowa, dzika energia nie pozwala stać w miejscu. Występy Dariito zawsze zaskakujące widowisko, którego nie sposób przegapić. 

MIUOSH

Miuosh, a właściwie Miłosz Borycki, urodzony w 1986 roku – raper, producent, właściciel wytwórni Fandango Records, reprezentant śląskiego rapu. W swoich tekstach często podkreśla przywiązanie do tego miejsca - przede wszystkim do Katowic. Na przestrzeni lat przeszedł niemałą metamorfozę. Od osoby związanej ze środowiskiem reggae, przez trueschoolowego rapera, po szeroko rozumianego artystę nagrywającego między innymi ze Smolikiem, Budką Suflera, Myslovitz. Debiutował singlem „Ciężko lekko żyć" nagranym z grupą Projektor, współtworzonym wraz z Puqiem. Równie ciekawymi ekipami, których członkiem był  Miuosh są Perwer Squad, 19SWC i kolaboracje z Bas Tajpanem oraz Onarem. Karierę solową Miuosh rozpoczął w 2007 roku. Jego album „Projekcje" był pierwszym krążkiem wydanym pod banerem wytwórni Fandango Records. Luty 2018 to odsłona nowego projektu, Miuosh oddał najlepsze utwory w swoim dorobku w ręce Andrzeja Smolika, a on nawet przez moment nie wahał się wymieszać na jednej scenie masy mocnego, rockowego i elektronicznego brzmienia z tym klasycznym, generowanym przez NOSPR.

KEV FOX

KEV FOX to połowa znakomitego duetu SMOLIK // KEV FOX, ale Kev to przede wszystkim charyzmatyczny wokalista i songwritter z krwi i kości. Pomimo, że mieszka w Polsce już od ponad 10 lat to wciąż pozostaje dla wielu nieodkryty i pełen tajemnic. Współpraca ze Smolikiem przy nagrywaniu utworu “L.O.O.T.”  na płycie „4" Smolika pomogła mu otworzyć drogę do kariery w Polsce, a przypieczętował ją pełnym wspólnym albumem już jako SMOLIK//KEV FOX w 2015 roku, który to album w krótkim czasie pokrył się platyną, i za który artyści odebrali Fryderyka. Kev współpracuje również z Johnem Porterem w projekcie The Hellicopters, gra też akustyczne, solowe koncerty. W wersji koncertowej te misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie SMOLIKA i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal KEVA nabierają kompletnie nowej energii. W 2018 ukazała się QUEEN OF HEARTS czyli EP, której sesja nagraniowa miała miejsce w legendarnym Real World Studios w UK, którego właścicielem jest Peter Gabriel. Premiera koncertowa EP miała miejsce w ramach Live Sesji w YouTube Space w Berlinie.

LABORATORIUM PIEŚNI

Song Laboratory (world/etno/spiritual/mystic folk music) to trójmiejski, kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych. Zespół uczestniczył m.in. w projektach „Czarna Polana" z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem, brał udział w nagraniach płytowych i koncertach „Good L.U.C.K" artysty L.U.C, oraz w koncercie „Wybraliśmy Wolność” Andrzeja Smolika, wraz z innymi polskimi muzykami. Najnowsza płyta Laboratorium Pieśni pt. „Rasti” została nominowana do nagrody Fryderyk 2020, w kategorii „Album roku – Muzyka świata”. Zespół grał koncerty w kilkunastu krajach.

SMOLIK

SMOLIK to jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce, który oprócz produkcji utworów i albumów dla wielu artystów, wydaje swoje autorskie płyty. Muzyka SMOLIKA łączy subtelną elektronikę z przestrzennymi, akustycznymi brzmieniami. SMOLIK z sukcesami produkuje muzykę do filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych. Jest również autorem muzyki do kampanii i filmów reklamowych. Nazwisko SMOLIKA na przestrzeni kilku  lat kojarzy się nie tylko z muzyką, ale również z trendami i nowoczesną elegancją, co potwierdzają nagrody, Paszport Polityki, Fryderyki za produkcję roku 2006 i 2009 oraz dla najlepszego kompozytora 2003 i 2006, trzykrotna nominacja do nagrody MTV European Music Aword, Kreatura 2008 za wkład w muzykę reklamową. Warto przypomnieć projekty, za które odpowiada SMOLIK, są to: koncertowy album MIUOSH|SMOLIK|NOSPR, album HISTORIE nagrany przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego,  EP Queen Of Hearts oraz album SMOLIK // KEV FOX.

FANTAZJA DLA SOPOTU
 

Jan A.P. Kaczmarek napisał okolicznościowy utwór pt. „Fantazja dla Sopotu". W kompozycji tej słychać zarówno typowe zwroty kompozytorskie charakterystyczne dla Jana A.P. Kaczmarka jak i odgłosy Sopotu, na przykład szum morza, śpiew i głosy ptaków. To kompozycja przyjemna i nastrojowa. Utwór zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Maestro Wojciecha Rajskiego. Warto przypomnieć, iż Jan A.P. Kaczmarek jest laureatem Oscara. W 2005 roku otrzymał statuetkę za muzykę do filmu „Marzyciel". 

BILETY

Bilety na koncert Urodziny Sopotu można nabyć elektronicznie, przez stronę interticket. Kosztują: 130 zł, 150 zł i 170 złotych. Organizatorzy przygotowali specjalną, limitowaną pulę biletów dla Sopocian, które można kupić na Kartę Sopocką w cenie 69 złotych. Miejsca dostępne są w sektorach 320 oraz 321. Na Kartę Sopocką przysługuje jeden bilet. Przed wejściem na koncert karty będą sprawdzane.

Osoby z niepełnosprawnością planujące zakup biletu na koncert finałowy proszone są o kontakt bezpośredni z Biurem Obsługi Widza pod numerem telefonu: 58 555 84 07 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, e-mail: bilety@bart.sopot.pl Biuro Obsługi Widza czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.

MASECZKI

W związku z trwającą pandemią, zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi podczas koncertu obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekcja dłoni oraz zachowanie bezpiecznej odległości między uczestnikami wydarzenia.


Organizator: Miasto Sopot Bałtycka Agencja Artystyczna BART Partnerzy: ERGO Arena  Sopocka Organizacja Turystyczna.

Kontakt dla mediów: Monika Ostrowska, rzecznik prasowy BART, tel. +48 660426897, email: mostrowska@bart.sopot.pl.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...