Pomorskie spotkania online dla osób pomagających uchodźcom

Otwarty laptop lezy na stole, obok szklanka wody i zeszyt z długopisem.
Fot. Pixabay

Jak włączać imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu? Jak mądrze wspierać, gdzie szukać pomocy i jak dbając o innych zatroszczyć się też o siebie? Zapraszamy na „Pomorskie spotkania online” dla osób, które pomagają uchodźcom w zadomowieniu się i zbudowaniu nowego życia w naszym regionie. Spotkania odbywają się cyklicznie na platformie zoom.

Udział w nich jest bezpłatny, a organizowane są wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach unijnego projektu Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC).

Pomorskie spotkania online to cykliczne webinary dotyczące tworzenia bezpiecznych przestrzeni dla uchodźców, a także wsparcia dla osób, które pomagają nowym mieszkańcom w zadomowieniu się i budowaniu nowego życia na Pomorzu.

– Spotkania są okazją do podzielenia się swoją historią, emocjami i trudnościami, do wspólnego poszukiwania rozwiązań, ale też do zdobycia niezbędnej wiedzy i interpersonalnych umiejętności –  mówi Marta Siciarek, członkini prezydium Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych OMGGS, koordynująca regionalną politykę migracyjną z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. –  Będziemy spotykać się regularnie, aby budować stabilną społeczność opartą na zaufaniu i wsparciu.

Harmonogram „Pomorskich spotkań online”:   

  • Dla psychologów, terapeutów – o wsparciu osób w uchodźstwie – w każdą środę, w godz. 12.00-14.00

link do spotkania

  • Dla kadr instytucji kultury – o bezpiecznych przestrzeniach dla uchodźców – w każdą środę, w godz. 15.00-17.00

link do spotkania

  • Dla pracowników/czek socjalnych i wolontariuszy/ek – o wsparciu osób w uchodźstwie – w każdy czwartek, w godz. 13.00-15.00

link do spotkania

  • Dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną – w każdy czwartek, w godz. 18.00-20.00

link do spotkania

  • Dla doradców zawodowych – o wsparciu osób w uchodźstwie – w każdy piątek, w godz. 10.00-12.00

link do spotkania

 

Czwartkowe spotkania dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną poprowadzi doświadczona psycholożka, Hanna Hakiel, która od wielu lat pracuje w Niemczech z uchodźcami.  

– Gdy dom staje się wspólną przestrzenią, wspólne stają się też lęk, złość, ból, cierpienie, a nawet trauma – mówi Hanna Hakiel. – Jak w tak trudnej sytuacji dobrze razem żyć? Jak stawiać granice i jak je respektować? W czasie naszych spotkań wspólnie stworzymy bezpieczną przestrzeń na wymianę wiedzy i doświadczeń praktycznych, jak i gdzie aplikować o dodatkowe wsparcie finansowe, ale też psychologicznych – jak reagować w sytuacji kryzysu czy konfliktu. Tematyka spotkań będzie dostosowana do oczekiwań uczestników.  

Więcej na temat spotkania dla mieszkańców.

Metropolia dla imigrantów

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot jako jedyna metropolia w Polsce wprowadza systemowe rozwiązania dla cudzoziemców, zawarte w Standardzie Minimum w Integracji Imigrantów. Dokument jest zestawem działań, które powinna realizować każda gmina i powiat w metropolii. Znalazły się w nim takie kwestie, jak wsparcie zawodowe, porady prawne, kursy języka polskiego, przygotowanie szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniem migracji, a także szkolenia dla urzędników i utworzenie powiatowych zespołów ds. migracji.

Aby usprawnić proces włączania imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu, OMGGS bierze również udział w unijnym projekcie pn. Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC), finansowanym z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Uczestniczą w nim partnerzy z Chorwacji (Sisak), Niemiec (Oberhausen), Grecji (Janina i Saloniki), Włoch (Brescia i Sardynia), Polski (OMGGS), Portugalii (Lizbona), Hiszpanii (Alcorcón). W ramach projektu partnerzy dzielą się doświadczeniami, m.in. w zakresie podnoszenia kwalifikacji nauczycieli, integracji dzieci z doświadczeniami migracyjnymi, wdrażania rozwiązania, które sprawdziły się w partnerskich krajach. Wszystko to ma służyć integracji imigrantów na szczeblu lokalnym, aby integracja przestała być wyzwaniem, a imigranci stali się pełnoprawnymi mieszkańcami naszego regionu.

Z myślą m.in. o imigrantach rozpoczyna się realizacja projektu „Kultura włącza”. We współpracy z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku przeszkolonych  zostanie 300 pracowników oraz opracowany będzie podręcznik dobrych praktyk, dzięki któremu biblioteki i domy kultury na terenie OMGGS będą bardziej dostępne.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...