Wiosenne zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego

Jeździec na koniu skacze przez przeszkodę
Fot. materiały prasowe Hipodromu

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią na sopocki Hipodrom powraca impreza, która tradycyjnie kojarzona jest przez mieszkańców z nadejściem wiosny. Dwutygodniowe zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego „WKKW Sopot Spring Tour”. W tym roku te międzynarodowe zawody odbędą się od 28 kwietnia do 8 maja. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny.

WKKW to jeździecki triathlon, zawody składają się z trzech dyscyplin rozgrywanych w ciągu trzech dni. Pierwszego dnia rozgrywana jest tzw. próba ujeżdżenia, która polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw. czworoboku, czyli specjalnie przygotowanym placu. W tej niezwykle eleganckiej dyscyplinie kładzie się nacisk przede wszystkim na współpracę oraz wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Tutaj liczy się perfekcyjne opanowanie zachowań zwierzęcia oraz swoboda i elegancja wykonywanych figur.

Kolejnego dnia zawodnicy i konie biorą udział w próbie terenowej, która rozgrywana jest na znacznie większym obszarze – jest to bieg przełajowy na trasie obejmującej kilka kilometrów, na której jeździec i koń mają do pokonania koło dwudziestu przeszkód. Próba terenowa to zdecydowanie najbardziej widowiskowa cześć zawodów WKKW, która przyciąga na Hipodrom rzesze fanów jeździectwa oraz osoby, które łączą kibicowanie z piknikiem na świeżym powietrzu.

Rozgrywana trzeciego dnia próba skoków stanowi z kolei test dokładności oraz kondycji konia i jeźdźca, którzy dzień wcześniej przeszli bardzo wymagającą próbę terenową. Skoki odbywają się na parkurze, na którym ustawionych jest kilkanaście przeszkód – należy je pokonać w odpowiedniej kolejności w zadanym czasie. Każda zrzutka i przekroczenie normy czasu to oczywiście punkty karne.

Podczas zawodów organizatorzy zapraszają także do strefy food trucków, w tym roku będzie można spróbować gourmet burgerów, krewetek, tortilli, francuskich naleśników oraz pizzy.

Międzynarodowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW) Sopot Spring Tour 2022

  • Hipodrom Sopot, ul. Polna 1
  • 29.04-1.05 oraz 6-8.05, godz. 9.00-16.00
  • wstęp bezpłatny
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...