Sopot Film Festiwal i Koncert Muzyki Filmowej

Duży ekran ze zdjęciem twarzy kobiety za kratami, na dole widoczna orkiestra
Fot. materiały prasowe SFF

Międzynarodowy konkurs filmowy, kino skandynawskie, najlepsze kino autorskie sezonu pokazy plenerowe z morzem w tle, filmowe śniadania z niemym kinem, młode kino ukraińskie oraz filmowe spacery szlakiem planów filmowych. W dniach 4-12 czerwca w Sopocie trwa 22. edycja Sopot Film Festival, międzynarodowego festiwalu filmowego. Jednym z wydarzeń jest Koncert Muzyki Filmowej, który odbędzie się w środę, 8 czerwca, w Operze Leśnej. Początek o godzinie 20.00.

Festiwalowe wydarzenia odbywają się w całym mieście: w sopockim Multikine, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Teatrze Boto, w sopockich klubach i klubogaleriach, w Operze Leśnej oraz przestrzeniach plenerowych Sopotu. 

W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych oraz w sekcji Spectrum, widzowie festiwalu obejrzą przedpremierowe filmy z całego świata, wyselekcjonowane spośród ponad 3 tysięcy zgłoszeń. W programie pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto. 

Sopocki festiwal to również świetna okazja do nadgonienia filmowych zaległości sezonu i zobaczenia filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub ze względu na pandemię i kolejne lockdowny w ogóle nie trafiły na duży ekran. Festiwalowi selekcjonerzy, co roku przygotowują zestaw najlepszych produkcji fabularnych oraz dokumentalnych, które prezentowane są w sekcjach Spectrum oraz Spectrum DOC. 

Tradycją festiwalu i jego stałym pasmem programowym jest prezentacja nowego kina skandynawskiego. Tym razem zostanie poświęcone jednemu z najlepszych współczesnych duńskich reżyserów młodego pokolenia Joachimowi Trierowi, którego ostatni film „Najgorszy człowiek na świecie” zdobył szereg nagród w tym nominację do Oscara. 

W programie festiwalu znalazło się również specjale pasmo poświęcone kinu ukraińskiemu, w którym zaprezentowane zostaną krótkometrażowe filmu młodych twórców z Ukrainy. 

Sopocki festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, wieczory z krótką animacją w Klubogalerii 3 Siostry, a także mutimedialne instalacje na elewacjach budynków i pokazy plenerowe z morzem w tle.

Koncert Muzyki Filmowej – Opera Leśna, 8 czerwca, godzina 20.00.

Jednym z ważniejszych punktów programu festiwalu jest autorski koncert muzyki filmowej, w którym kilkudziesięciu muzyków wystąpi na scenie Opery Leśnej aby wykonać premierowy repertuar przygotowany specjalnie na sopocki festiwal. Muzykę w nowych, przygotowanych specjalnie na sopocki festiwal aranżach wykona Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Rafała Janiaka oraz goście specjalni: Paulina Przybysz oraz Justyna Święs, znana z duetu The Dumplings.

W tym roku koncert odbędzie się pod hasłem przewodnim „La Dolce Vita?” a w programie pojawią się kompozycje z filmów zrealizowanych na południu Europy – głównie we Włoszech. Od tytułowej „La Dolce Vita” Federico Felliniego, „Ojca Chrzestnego” Francisa Forda Coppoli, „Maleny” i „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore poprzez „Wielki Błękit” Luca Bessona i „Ukryte Pragnienia” Bernardo Bertolucciego, aż po współczesne produkcje: „Wielkie Piękno” i „Młodość” Paolo Sorrentino, „Call me by your name” Luci Guadagnino, „House of Gucci” Ridleya Scotta oraz ostatnie dwie części przygód agenta 007: „Spectre” i „Nie czas umierać”. Zabrzmią m.in. kompozycje Ennnio Morricone, Nino Rota, Erica Serry i Hansa Zimmera a także zespołów Portishead, Florence + The Machine, Eurytmics i Hooverphonic. 

Koncert podobnie jak w latach ubiegłych będzie połączeniem muzyki symfonicznej z elektronicznymi aranżami i remiksami klasycznych utworów. Całości towarzyszyć będzie oryginalna oprawa wizualna na ekranach na scenie oraz w przestrzeni Opery Leśnej. 

Więcej informacji o koncercie i całym festiwalu na stronie Sopot Film Festival oraz na profilu FB Sopot Film Festival.

Ceny biletów na pokazy filmowe 16 zł

Karety na pokazy: 5 filmów – 65 zł; wszystkie pokazy 150 zł

Bilety na Koncert Muzyki Filmowej: 59-129 zł

22. Edycja Sopot Film Festivalu odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego a mecenasami są Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Miasto Sopot. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...