„Wojna Rosji z Ukrainą. Sfery konfliktu” – 83. Salon Młodopolski

Flaga niebiesko-żółta na tle mapy Europy
Fot. Pixabay

Gościem 83. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego będzie gen. Mieczysław Cieniuch. Spotkanie zatytułowane „Wojna Rosji z Ukrainą – sfery konfliktu” odbędzie się w środę, 4 maja, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, i będzie drugim poświęconym tematowi wojny w Ukrainie. Wstęp wolny.

Trwa agresywna wojna prowadzona przez wojska rosyjskie w Ukrainie. Konflikt rozgrywa się na wielu płaszczyznach, nie tylko militarnej, i ma ogromne znaczenie dla Polski Europy i świata. Tematowi wojny w Ukrainie poświęcony był poprzedni Salon. Najbliższy, 83., stanowić będzie kontynuację. Tym razem uczestnicy spotkania spróbują odpowiedzieć na pytania: w jakim punkcie konfliktu militarnego jesteśmy? Jakie są najbardziej prawdopodobne scenariusze na przyszłość? Jaki jest potencjał Rosji ? W jakim stanie jest polska armia i w jakim kierunku powinna się rozwijać? Czy NATO zareagowało właściwie na konflikt i jakie ma scenariusze na przyszłość?

Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjął Mieczysław Cieniuch, generał w stanie spoczynku i dyplomata, a rozmowę poprowadzi Dariusz Szreter. 83. Salon Młodopolski odbędzie się w środę, 4 maja 2022 r. o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki (plac Zdrojowy 2, Sopot). Wstęp wolny. Na spotkanie zapraszają Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Wydarzenie będzie również transmitowane online na stronie www.gdansk.pl oraz na profilach Facebook: Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego, Gdansk.pl i Miasta Sopotu. Partnerem wydarzenia jest portal Gdansk.pl.

Gen. Mieczysław Cieniuch, doświadczony oficer, który rozpoczął służbę w wojsku polskim w latach 70 tych. Od 1974 roku służył na Pomorzu, pełniąc funkcje w sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz jako dowódca na różnych szczeblach dowodzenia (od plutonu do dywizji) w Elblągu, Braniewie, Budowie, Szczecinku i Koszalinie. Dowodząc 8 Dywizją Obrony Wybrzeża w 1996 otrzymał awans na stopień generała brygady i niebawem rozpoczął służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie. W sierpnia 2001, będąc szefem Głównego Zarządu Planowania Strategicznego, został mianowany generałem dywizji, a w 2003 na stanowisku I zastępcy szefa Sztabu Generalnego otrzymał nominację na stopień generała broni. W 2006 pełnił obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W latach 2006-2209 był polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli. Od 2009 pełnił funkcję radcy ministra obrony narodowej. W 2010 prezydent RP Bronisław Komorowski mianował go na stopień generała. W latach 2010 - 2013 szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 2013 roku z honorami zakończył służbę wojskową i został przeniesiony w stan spoczynku. W latach 2013-2016 był ambasadorem RP w Turcji. Od 2017 roku zawodowo zajmuje się doradztwem w obszarze bezpieczeństwa.

Red. Dariusz Szreter, publicysta, felietonista, dziennikarz prasowy i radiowy. Z wykształcenia historyk filozofii, absolwent KUL. Z pomorskimi mediami związany od 1990 roku. Pracował m.in. w „Gazecie Gdańskiej”, Radiu Plus, Radiu Eska Nord, którego był pierwszym redaktorem naczelnym i w „Dzienniku Bałtyckim", gdzie przez 14 lat redagował piątkowy magazyn Rejsy. Od 1 grudnia 2021 sekretarz redakcji nowo powstałego tygodnika „Zawsze Pomorze" i portalu zawszepomorze.pl. Zajmuje się problematyką społeczną, polityczną i zagadnieniami historii idei. Jest też dziennikarzem muzycznym, prowadził autorskie audycje w Radiu Gdańsk i w internetowym Gdynia Radio. Był pomysłodawcą i współautorem scenariusza filmu dokumentalnego o Czesławie Niemenie: „Czy mnie jeszcze pamiętasz".

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...