Przebudowa ul. 3 Maja. Zmiany w organizacji ruchu

Fot. Anna Rezulak/KFP

W poniedziałek, 9 maja br. we wczesnych godzinach porannych, rozpocznie się kompleksowa przebudowa ulicy 3 Maja w Sopocie. Pierwszy etap prac obejmuje odcinek od ul. Grunwaldzkiej do ul. Dębowej, bez skrzyżowania z ul. Grunwaldzką. W czasie prowadzenia prac, fragment ten będzie w całości wyłączony z ruchu, innymi trasami pojadą też autobusy. Prace na tym odcinku powinny zakończyć się na początku września.

Na czas trwania pierwszego etapu przebudowy konieczna jest zmiana organizacji ruchu. Objazdy poprowadzone będą ulicami: Kościuszki, Chopina i Grunwaldzką. Ulice Okrzei i Karlikowska, na czas trwania prac, będą ulicami dwukierunkowymi, bez możliwości wjazdu w ul. 3 Maja. Na tych ulicach zostały wydzielone strefy bezpieczeństwa, na których nie będzie można parkować. Informują o tym znaki. 

W związku z przebudową ul. 3 Maja w Sopocie, na odcinku od ul. Sobieskiego do ul. Grunwaldzkiej, od poniedziałku, 9 maja 2022 r. do odwołania, obowiązywać będą tymczasowe trasy dla linii autobusowych 122 i 143.

Linia 122

W kierunku Sopotu Kamiennego Potoku:

Od przystanku „Sopot 3 Maja” 01 do przystanku „Sopot Grand Hotel” 02 autobusy pojadą objazdem: al. Niepodległości – ul. 3 Maja – ul. Kościuszki – ul. Chopina – ul. Grunwaldzką. Nie będą obsługiwane przystanki: „Sopot Władysława IV” 01, „Sopot Grunwaldzka” 01 oraz „Sopot Chopina” 01.

Na trasie objazdu obowiązywać będą przystanki: „Sopot PKP – Marynarzy” 01 przy ul. Kościuszki oraz tymczasowy „Sopot Chopina” 90 nr przy ul. Chopina (przed skrzyżowaniem z ul. Grunwaldzką).

W kierunku przeciwnym:

Trasa bez zmian.

Linia 143

W kierunku Sopotu Sanatorium „Leśnik”:

Od przystanku „Sopot Polna” 01 do przystanku  „Sopot Władysława IV” 02 autobusy pojadą objazdem: ul. Bitwy pod Płowcami – Polną – Władysława Łokietka – Władysława IV – 3 Maja. Nie będzie obsługiwany przystanek  „Sopot Bitwy pod Płowcami” 04. Na trasie objazdu obowiązywać będzie przystanek „Sopot Mierosławskiego” 01 przy ul. Władysława Łokietka.

W kierunku Gdańska Oliwy: 

Od przystanku „Sopot Władysława IV”  01 do przystanku „Sopot Polna” 02 autobusy pojadą objazdem: ul. 3 Maja – Władysława IV – Władysława Łokietka – Polną – Bitwy pod Płowcami. Nie będzie obsługiwany przystanek „Sopot Bitwy pod Płowcami” 02. Na trasie objazdu obowiązywać będą przystanki: „Sopot Jana z Kolna” (n/ż) 02 przy ul. Władysława IV oraz „Sopot Architektów ” (n/ż) 01 przy ul. Polnej.

Przebudowa ulicy 3 Maja w Sopocie potrwa 13 miesięcy i będzie podzielona na dwa etapy. Całość inwestycji powinna zakończyć się 4 maja 2023 r. Inwestycja współfinansowana jest z rządowego funduszu „Polski Ład”, co wiąże się z obwarowaniami dotyczącymi m.in. terminów realizacji, których niespełnienie spowodowałoby cofnięcie przyznanych środków. Koszt inwestycji to blisko 23 mln zł, z czego 15,2 mln zł pochodzi z funduszu „Polski Ład".

Aby zrealizować tak szeroki zakres planowanych prac, czyli przebudowę sieci i instalacji podziemnych, budowę 6 zbiorników retencyjnych, zmianę geometrii drogi poprzez budowę 3 rond i wydzielonych dróg rowerowych oraz zagospodarowanie terenu, potrzeba ponad 12 miesięcy. Niezależnie od terminu rozpoczęcia prac, nie da się uniknąć ich prowadzenia w czasie wakacji.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...