Kandydat do Nobla z wykładem na Goyki

Łysy mężczyzna z przechyloną głową.
Prof. Artur Ekert. Fot materiały Goyki 3 Art Inkubatora

Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na wykład poświęcony niezwykłemu człowiekowi renesansu, akademikowi o skłonności do hazardu, Girolamo Cardano. Wykład wygłosi profesor Artur Ekert z University of Oxford. Zapraszamy do Art Inkubatora na Goyki 25 maja o godzinie 18.00.

Girolamo Cardano, któremu poświęcony będzie wykład, był uczonym i hazardzistą, człowiekiem renesansu. Odkryte przez niego podstawowe prawa rachunku prawdopodobieństwa i algebry liczb zespolonych, dziś stanowią dwa najważniejsze filary teorii kwantowej. Spotkanie, które poprowadzą dr Michał Eckstein i prof. Paweł Horodecki, odbędzie się w siedzibie Goyki 3 Art Inkubatora w środę 25 maja. Początek o godzinie 18.00. O Girolamo Cardano opowie prof. Artur Ekert. Obowiązują zapisy za pośrednictwem portalu evenea.

Profesor Artur Ekert jest wybitnym fizykiem zajmującym się przetwarzaniem informacji w ramach teorii kwantowej, zawodowo związanym z University of Oxford & National University of Singapore. Ukończywszy studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie obronił doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim, z którym pozostaje związany do dziś. Oprócz tego jest założycielem i dyrektorem Centrum Technologii Kwantowych na Narodowym Uniwersytecie Singapurskim. Prof. Ekert dokonał przełomowych odkryć, które stały się podstawą teorii informacji kwantowej – nowej dziedziny nauki na styku fizyki i informatyki. W szczególności opracował on, w 1991 roku, pierwszy protokół kryptograficzny bazujący na łamaniu nierówności Bella. Za swoje osiągnięcia prof. Ekert uzyskał szereg prestiżowych nagród, m.in. Maxwell Prize and Medal, Hughes Medal oraz Fellow of the Royal Society.

Profesor Paweł Horodecki
Fizyk teoretyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Politechniki Gdańskiej, członek Rady Naukowej Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. Doktoryzował się na Politechnice Gdańskiej (1999), habilitował na Uniwersytecie Gdańskim (2004), od roku 2010 jest profesorem tytularnym. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i DAAD. Autor i współautor ponad 150 artykułów z dziedziny kwantowej teorii informacji i podstaw mechaniki kwantowej, cytowanych ponad 11 tys. razy. Zajmował się też relatywistyczną teorią rozpraszania. Współpracuje z zespołami doświadczalnymi w zakresie testowania nowych własności mikroświata na gruncie optyki kwantowej. Zainteresowania naukowe prof. Pawła Horodeckiego obejmują szeroko rozumiane własności i konsekwencje korelacji kwantowych, możliwe ekstrapolacje praw fizyki kwantowej na gruncie innych teorii probabilistycznych, a także filozoficzne aspekty własności układów złożonych.

Dr Michał Eckstein (Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej, Uniwersytet Gdański), fizyk i matematyk, pracuje w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej UG. Jego zainteresowania badawcze sięgają od abstrakcyjnej algebry i geometrii nieprzemiennej po fizykę kwantową i Ogólną Teorię Względności. Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i bliski współpracownik ks. prof. Michała Hellera. Autor monografii naukowej z fizyki matematycznej i kilkunastu artykułów naukowych. Prywatnie, mąż biolożki Oli i ojciec Kingi i Pawła, amator wspinaczki w górach wysokich.

Ogranizatorzy: Goyki3 ArtInkubator oraz Fundacja na rzecz Badań Interdyscyplinarnych.

Współpraca: Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej oraz Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (Uniwersytet Gdański).

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...