Sopockie Spotkania Kobiet: kobiety w historii – dlaczego tak mało jest ich w podręcznikach

Grafika z napisem Sopockie Spotkania Kobiet
Fot. materiały prasowe

Przed nami kolejne Sopockie Spotkania Kobiet, czyli rozmowy o sprawach ważnych, dotyczących różnych dziedzin życia, ale zawsze z perspektywy kobiet.

24 maja o godzinie 18.30 gościniami prowadzącej spotkanie Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, wiceprezydentki Sopotu, będą: Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, Beata Możejko, historyczka, profesor dr hab., wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Historycznym oraz Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu. Rozmowa dotyczyć będzie kobiet w historii – dlaczego jest ich tak mało w podręcznikach.

Spotkanie odbędzie się na żywo w Teatrze Atelier. Dla tych, którzy nie będą mogli być na miejscu, przygotowaliśmy transmisję w mediach społecznościowych:

Zapraszam także do dołączenia do grupy Sopockie Spotkania Kobiet na Facebooku

Info o gościniach:

Karolina Babicz-Kaczmarek – absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim, związana z Muzeum Sopotu od 2007 r. Autorka artykułów, współautorka i kuratorka wystaw oraz wielu projektów, m.in. „Polonia Sopocka” i „Sopocianie”. Od 2018 r. pełni funkcję dyrektorki Muzeum Sopotu. W 2018 otrzymała tytuł Osobowość Roku „Dziennika Bałtyckiego”.

Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, tutorka, trenerka, publicystka oraz aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki „Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii.

Beata Możejko – historyczka, profesor dr hab., wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Historycznym. Specjalizuje się w historii średniowiecza, historii morskiej Gdańska i Hanzy, zajmuje się historią późnośredniowiecznych władczyń w Europie. Autorka i współredaktorka wielu wydawnictw. Wielokrotna stypendystka Fundacji Lanckorońskich. Prezeska Towarzystwa Domu Uphagena. Wiceprzewodnicząca Rady Muzeum przy Muzeum Zamkowym w Malborku, członkini prezydium Komisji Nauk Historycznych PAN, członki Rady Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...