Program Pomocy UNHCR dla osób z Ukrainy

Damska i męska dłoń na tle nieba zbliżają się do uścisku
Fot. Pixabay

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) uruchomiło swoje punkty w Gdańsku i Gdyni. Osoby, które opuściły Ukrainę i przybyły do Polski 24 lutego 2022 r. lub później, otrzymają tam wsparcie finansowe.

Punkt w Gdyni jest siedzibą prowadzoną bezpośrednio przez UNHCR, która będzie koordynować długofalowy plan pomocy dla pomorskich uchodźców. To nie tylko czasowa pomoc gotówkowa (3 m-ce, z możliwością przedłużenia dla grup o specjalnych potrzebach) ale i pomoc socjalna, prawna i inna. Punkt w Gdańsku jest prowadzony przez partnera UNHCR, LWF (światowa Federacja Luterańska) i koncentruje się na pomocy gotówkowej.

Rekomendacją UNHCR jest, by pomorscy uchodźcy, spoza Gdańska, rejestrowali się w punkcie w Gdyni – ma on większą przepustowość (50 osób kadry, wszyscy Ukraińcy/ki), usługi dodatkowe i mandat koordynacyjny. Dotyczy to przede wszystkim osób z niepełnosprawnością i innych grup wrażliwych, osób po przemocy i in.

Rejestracja przez portal: https://help.unhcr.org/poland/pl/informacje-dla-osob-pochodzacych-z-ukrainy/

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...