Sopockie obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Kilkoro dorosłych stoi po obu stronach stołu z różnymi produktami, przyrządza potrawy
Fot. materiały MOPS

30 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To święto jest podziękowaniem za ogromny wysiłek i zaangażowanie osób, które podejmują tę piękną lecz trudną misję. To również promowanie idei rodzicielstwa zastępczego i przełamywanie stereotypów dotyczących tej formy opieki.

– Rodzicielstwo zastępcze spełnia ważną rolę w sytuacji, gdy dzieci nie mogą przebywać pod opieką biologicznych rodziców. Daje szansę na dorastanie w ciepłej, przyjaznej atmosferze i spokojne, bezpieczne dzieciństwo – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. –Doceniając ogromne zaangażowanie rodziców zastępczych, składam serdeczne podziękowania za opiekę, troskę i czułość, jaką otaczacie powierzone Wam dzieci. Życzę siły, cierpliwości, wytrwałości oraz wielu pogodnych, pełnych radości dni.   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od 19 lat organizuje Święto Rodzicielstwa Zastępczego oraz kampanię „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”. Dziękuje w ten sposób rodzinom, które opiekują się powierzonymi dziećmi i jednocześnie promuje ideę rodzicielstwa zastępczego.

W tym roku sopocki MOPS zaprosił rodziny zastępcze na spotkanie integracyjne. Były to warsztaty kulinarne zakończone uroczystą kolacją. Warsztaty prowadzone przez ekspertów kulinarnych odbyły się w jednej z trójmiejskich restauracji, która prowadzi Akademię Kulinarną. Uczestnicy wspólnie przygotowywali potrawy kuchni śródziemnomorskiej. Potem razem biesiadowali i zjedli przygotowane własnoręcznie potrawy. Były konkursy kulinarne, dużo dobrej zabawy, ale też rozmowy na ważne dla rodziców zastępczych tematy.

Rodzina zastępcza daje szansę na bezpieczne dzieciństwo

Rodzina zastępcza przyjmuje dzieci na określony czas, potrzebny rodzicom naturalnym na rozwiązanie swoich problemów, np. podjęcia terapii uzależnień, znalezienia pracy, polepszenia warunków mieszkaniowych. Daje mżliwość bezpiecznego dzieciństwa dzieciom, które mają małe szanse na adopcję, np. z powodu braku uregulowania sytuacji prawnej.

Rodziny zastępcze otrzymują wsparcie koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pomoc psychologiczną, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci, pedagogiczną i prawną. Sopocki MOPS oferuje również udział w bezpłatnych szkoleniach, superwizji, możliwość dofinansowania do wypoczynku dzieci czy remontu mieszkania. Rodziny zastępcze otrzymują ustawowo co miesiąc środki na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, a rodziny zawodowe dodatkowo comiesięczne wynagrodzenie.

Aby zostać rodzicem zastępczym należy spełnić kilka wymogów, m.in. posiadać stałe miejsce zamieszkania w Polsce, odpowiednie warunki mieszkaniowe, stałe źródło dochodu. Kandydat musi przejść szkolenie, a także przedstawić zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem. Ważna jest motywacja i predyspozycje przyszłych rodziców oraz możliwość zapewnienia dziecku należytej opieki i szansy rozwoju.

Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą, zachęcamy do kontaktu z Działem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, tel. 58 555 10 22, dpz@mopssopot.pl.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...