Ruszył sezon na kąpielisku miejskim w Sopocie

Dużo ludzi na plaży. Bardzo kolorowo
Fot. Fotobank.pl/UMS

W środę, 15 czerwca, rozpoczęło funkcjonowanie kąpielisko miejskie w Sopocie, które będzie czynne do połowy września. Pozostałe sopockie kąpieliska zostaną otwarte 1 lipca i będą działać w czasie wakacji. Infrastruktura jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a o bezpieczeństwo wszystkich plażowiczów zadba Sopockie WOPR.

W tym sezonie do dyspozycji mieszkańców i turystów Sopot odda 7 strzeżonych kąpielisk, każde o długości 100 m linii brzegowej. Cztery kąpieliska usytuowane są po stronie północnej molo, trzy po stronie południowej. Kąpielisko miejskie rozpoczyna funkcjonowanie 15 czerwca i będzie czynne do 15 września, w godzinach od 9.30-17.30. Pozostałe sopockie kąpieliska będą czynne od 1 lipca do 31 sierpnia, również w godzinach 9.30-17.30.

Bezpieczne kąpieliska 

Na kąpieliskach dyżury będą pełnić trzyosobowe grupy ratowników Sopockiego WOPR. Dodatkowo teren plaż w tzw. sezonie wysokim, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, w godzinach 8.00-20.00 monitorować będzie grupa interwencyjna – zespół składający się z minimum 4 ratowników wodnych, wyposażonych w jednostki wodne typu RIB, pojazd lądowy quad z przyczepką do transportu osób poszkodowanych, samochód terenowy, sprzęt medyczny z defibrylatorem AED i torbą R1, deską ortopedyczną z kompletem pasów oraz stabilizatorem głowy.

Natomiast w dniach 15-30 czerwca 2022 r. oraz 1-15 września 2022 r. w weekendy i święta, w godzinach 8.00-20.00, czuwać będzie minimum 2 ratowników wodnych. Przy alejkach zorganizowany będzie również, jak co roku, punkt pomocy przedmedycznej wraz z wyposażeniem i opieką. W nadzorze i monitoringu nad kąpieliskami ratowników wesprze bezzałogowy statek powietrzny (dron), wyposażony w kamerę termowizyjną przekazującą obraz w czasie rzeczywistym.

W 2022 roku na finansowanie ratowników wodnych i organizację kąpielisk Gmina Miasta Sopotu przeznaczyła kwotę 650 000 zł netto. Część z tych środków zostanie zrefinansowana przez dzierżawców plaż w Sopocie.

Plaża dostępna

Sopocka plaża miejska (wejście nr 23) przygotowana jest w tym sezonie, podobnie jak w ubiegłych latach, do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami i innych osób o szczególnych potrzebach. 

Staramy się, by Sopot był miastem dostępnym dla wszystkich, dlatego dbamy o niezbędną infrastrukturę, również na plażach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Mamy na kąpielisku szeroką kładkę prowadzącą w głąb plaży, toaletę i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalną amfibię umożliwiającą kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska – dodaje wiceprezydentka.

Sprzątanie plaż

Sprzątanie sopockiej plaży od 1 maja do 30 września odbywa się codziennie. Sprzątanie mechaniczne prowadzone jest do godziny 9.00, sprzątanie ręczne od godziny 9.00 do godziny 20.00. Codziennie też kontrolowana jest czystość, kontrolę prowadzą pracownicy MOSiR.

Glony sprzątane są mechanicznie, przez ciągnik z broną z sitem – codziennie od godziny 6.00 do 9.00 (po tej godzinie sprzęt nie może wjeżdżać na plażę, dlatego następne wybieranie glonów następuje od rana kolejnego dnia). Sopocki MOSiR zbiera glony z plaż miejskich przy wejściach 7 do 9, 11 do 13, 17 do 19, od Sheraton do molo, od molo do wejścia 24, od 25 do 31/32, od 35 do 45. Natomiast o sprzątanie plaż dzierżawionych dbają dzierżawcy. Ilość dziennie zbieranych glonów w sezonie to nawet 30-40 t dziennie. Roczny koszt sprzątania plaż miejskich to 635 700 zł netto.

Z psem na plażę

Na sopockie plaże można wybrać się z psem, ale tylko w określonych miejscach. Plaże dla psów są usytuowane przy granicach z Gdynią i Gdańskiem, przy wejściach na plaże nr 1 i 2 oraz od nr 43 do 45. Pies na plaży powinien być na smyczy i w kagańcu. Należy też pamiętać, że właściciel czworonoga ma obowiązek po nim posprzątać

Certyfikat „Plaże dla Wszystkich” – Sopot w finale

Cztery nadmorskie kurorty, a wśród nich Sopot, znalazły się w finale jedynego w Polsce projektu „Plaże dla Wszystkich”, realizowanego przez Fundację „Machina Zmian”. W ramach programu polskie plaże są sprawdzane pod względem ich funkcjonalności i dostępności, również dla osób z niepełnosprawnościami i osób o szczególnych potrzebach. Oprócz Sopotu, Komisja Certyfikacyjna konkursu wyłoniła Gdańsk, Gdynię i Jastarnię. O tym, które gminy otrzymają w tym roku certyfikat, dowiemy się w drugiej połowie czerwca. Program certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...