Wakacje w Sopocie nigdy nie są nudne. Lato w mieście 2022

Uśmiechnięty mężczyzna przebrany za pirata pozuje di zdjęcia wśród kolorowych balonów i wstążek
Fot. Anna Rezulak/KFP

Od 27 czerwca spędzający lato w mieście młodzi sopocianie i nasi goście z Ukrainy czy Białorusi będą mogli skorzystać z różnorodnych zajęć, które gwarantują dzieciom spędzenie wakacyjnego czasu wesoło i twórczo.

– Tegoroczne wakacje są nietypowe, bowiem gościmy w Sopocie bardzo dużo dzieci i młodzieży z zagranicy – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Dlatego miasto przygotowało ofertę letniego wypoczynku także dla naszych nowych mieszkańców. Mogą oni korzystać z półkolonii czy propozycji spędzania czasu wolnego przygotowanych dla wszystkich sopockich dzieci przez placówki oświatowe, instytucje miejskie i innych organizatorów. Są też opłacone z budżetu miejskiego zajęcia kierowane specjalnie do dzieci i młodzieży z Ukrainy, połączone z nauką języka polskiego. Zależy nam na tym, by te dzieci mogły odpocząć, pobawić się, choć trochę zapomnieć o tym, co przeszły. Mamy też propozycję sportową, czyli np. Wakacje pod Żaglami. Rejsy po Zatoce Gdańskiej, na które zapraszamy również dzieci z Ukrainy, ruszają 4 lipca – zachęca wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

 

Półkolonie w szkołach podstawowych

W pierwszych dwóch tygodniach wakacji w SP nr 1, nr 7, nr 8, nr 9 organizowane będą półkolonie, natomiast w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 odbędą się trzy turnusy (od 27.06 do 1.07.2022 i od 4.07 do  8.07. 2022 oraz w sierpniu od 22.08.2022 do 26.08.2022). Z półkolonii w danej szkole mogą korzystać dzieci, które są uczniami tej szkoły. Zajęcia są bezpłatne.

Terminy półkolonii:

Szkoła Podstawowa nr 1

 • 27 czerwca-1 lipca 2022
 • 4-8 lipca 2022

Zajęcia w godz. 8.00-16.00, w programie m.in.: warsztaty podczas których uczestnicy poznają sztukę wiązania węzłów marynarskich, poznają mieszkańców Bałtyku, przygotują ekoprzedstawienie i poznają szanty ich historię i cel.

Szkoła Podstawowa nr 7

 • 27 czerwca-1 lipca 2022
 • 4-8 lipca 2022

Zajęcia w godz. 8.00-16.00, w programie m.in.: zajęcia w formie stacjonarnej oraz liczne wyjścia poza teren szkoły. Codzienne zajęcia sportowe , gry zabawy, wypoczynek na świeżym powietrzu, Dodatkowe atrakcje to: seanse kinowe w Multikinie, warsztaty teatralne, wyjścia do Sopoteki, Muzeum Sopotu, warsztaty plastyczne, artystyczne, warsztaty pieczenia chleba, wytwarzania twarożku, wyjazd do Jump City.

Szkoła Podstawowa nr 8

 • 27 czerwca-1 lipca 2022
 • 4-8 lipca 2022

Zajęcia w godz. 7.30-16.30, w programie m.in.: zajęcia rekreacyjno-sportowe, w czasie zajęć uczniowie poznają zasady różnych dyscyplin sportowych. Dodatkowo podczas zajęć prowadzone będą pogadanki na temat zdrowego stylu życia. Warsztaty (kulinarne, ekologiczno-przyrodnicze, muzyczne, z programowania; dyskusyjny klub filmowy (w trakcie pogody deszczowej), zajęcia kreatywne (kalambury, zagadki, rebusy), wyjście do kina.

 

Szkoła Podstawowa nr 9

 • 27 czerwca-1 lipca 2022
 • 4-8 lipca 2022

Zajęcia w godz. 8.00-16.00, w programie m.in.: zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe, komputerowe, konkursy plastyczne, zręcznościowe; wyjście do Adventure Park na Kolibkach , Multikina, zwiedzanie Opery Bałtyckiej, zajęcia w Minitece, zajęcia wspinaczkowe – Mural Gdańsk, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku – warsztaty w terenie.

Zespół Szkół Specjalnych nr 5

 • od 27.06 do 8.07. 2022 oraz w sierpniu od 22.08.2022 do 26.08.2022

Zajęcia w godz. 7.30-15.30, w programie m.in.: organizacja zajęć na świeżym powietrzu (wyjścia w teren Sopotu)  oraz wyjazdy szkolnymi busami na krótkie wycieczki, organizacja zajęć edukacyjnych na terenie lub w porozumieniu z instytucjami sopockimi lub trójmiejskimi.  Na terenie szkoły zajęcia będą miały formę terapeutyczną, zabawową i integracyjną  dostosowaną do potrzeb i możliwości uczniów.

Szczegółowe informacje dostępne są w poszczególnych szkołach.

Młodzieżowy Dom Kultury

MDK w Sopocie jak co roku proponuje dzieciom i młodzieży wiele atrakcyjnych zajęć na wakacje. Propozycja adresowana jest do dzieci od lat 5 i młodzieży szkolnej. Pierwszeństwo udziału w letnich zajęciach mają stali uczestnicy MDK, ale w miarę wolnych miejsc zapraszamy wszystkich, którzy zadeklarują wcześniej chęć skorzystania z propozycji. Zgłoszenia należy przesłać do 24 czerwca na adres: rekrutacja@mdk.sopot.pl

Zapisy stacjonarne w budynku MDK przy al. Niepodległości 763: 24 czerwca, w godz. 10.00-13.00.

W ofercie: gry i zabawy na świeżym powietrzu, zajęcia plastyczne dla najmłodszych, malarstwo i rysunek, zajęcia muzyczne – gra na instrumentach, gitara, zabawy z teatrem i piosenką, nauka śpiewu, zajęcia teatralne, taneczne, gimnastyczne, karate oraz szachy i brydż. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszenia (zgoda rodzica na udział w Akcji Wakacyjnej MDK 2022) są dostępne na stronie Młodzieżowego Domu Kultury.

 

Zajęcia wakacyjne dla dzieci i rodziców w Sopockich Domach Sąsiedzkich
We wszystkich mogą również uczestniczyć rodziny, które przyjechały z Ukrainy; zajęcia bezpłatne

Dom Sąsiedzki „Tęczowy Dom”, ul. 23 Marca 32 c
tel. 699 857 138, email: sopockie.domy.sasiedzkie@sopot.pl

 • Klub Malucha/Gordonki, prowadzenie: Magdalena Mrówczyńska
  poniedziałki, godz. 12.15
 • Warsztaty rodzinne, prowadzenie: Zuzanna Ostrowska
  środy, godz. 17.00
  w każdą pierwszą środę miesiąca – spotkania na placu zabaw przy ul. Okrężnej 4 a


Dom Sąsiedzki „Alternatywy 5”, ul. Mazowiecka 26, email.: aletrnatyw5@gmail.com

 • Warsztaty kreatywne dla dzieci/rodzin, prowadzenie: Monika Rucińska
  czwartki, godz. 17.00

Aktualne informacje: Facebook Sopockich Domów Sąsiedzkich

Kontakt: koordynatorka Sopockich Domów Sąsiedzkich, Zuzanna Ostrowska, tel. 699 857 138
email: sopockie.domy.sasiedzkie@sopot.pl.


Spółdzielnia Mieszkaniowa im. J.I. Kraszewskiego (przy której działa DS „Potok”)

Spółdzielnia prowadzi akcje letnią dla dzieci z najbliższej okolicy – więcej informacji na Facebook Sopockich Domów Sąsiedzkich.

Muzeum Sopotu

Muzeum zaprasza na wakacyjne warsztaty rodzinne, na które mogą przyjść także rodziny z zagranicy. Oferta bezpłatna, bez zapisów, bez ograniczeń wiekowych.

Lato w Muzeum Sopotu to cykl warsztatów rodzinnych i artystycznych „Jesteśmy na wczasach”. Terminy: niedziele od 3 lipca do 14 sierpnia, godz. 12.00 ,w ogrodzie Muzeum Sopotu. Dla całych rodzin, dzieci (wiek bez ograniczeń) przychodzą z rodzicami, rodzeństwem lub dziadkami.

 • 3 lipca, godz. 12.00 – „Sekret w ogrodzie. Gry i zabawy w PRL-u”, prowadzenie Iwona Zając
 • 10 lipca, godz. 12.00 – „Mądry jak patyk!”, prowadzenie Alina Mielnik
 • 17 lipca, godz. 12.00 – „Łódką na drugi brzeg”, prowadzenie Iwona Zając
 • 24 lipca, godz. 12.00 – „Uwaga! Latarnia na horyzoncie!”, prowadzenie Marta Lipiec-Bortkiewicz
 • 31 lipca, godz. 12.00 – „Graj ze mną w zielone”, prowadzenie Iwona Zając
 • 7 sierpnia, godz. 12.00 – „Spójrz na świat przez różowe okulary!”, prowadzenie Marta Lipiec-Bortkiewicz
 • 14 sierpnia, godz. 12.00 – „Czarno-biały film”, prowadzenie Alina Mielnik

 

Biblioteka Sopocka

Oferuje wydarzenia przez całe wakacje, oferta bezpłatna, są zajęcia bez zapisów i z zapisami. Większość wydarzeń nie wymaga znajomości języka polskiego, na wydarzenia do Miniteki przychodzą ukraińskie rodziny i język nie stanowi bariery, jest też dużo literatury dziecięcej w języku ukraińskim.
Podczas warsztatów na statku Pirat będzie obecna pracownica, która posługuje się językiem rosyjskim i polskim. Jeżeli na jakieś zajęcia zapisze się spora grupa obcokrajowców, to jest możliwość, by była obecna tłumaczka języka ukraińskiego. 
Wydarzenia opublikowane są na stronie Biblioteki i Facebooku.

Szczegóły: w załączniku poniżej (Zajęcia w Bibliotece Sopockiej)

 

Teatr Atelier – Scena letnia

Od 8 lipca do 14 sierpnia na tarasie teatr Czwarte Miasto wystawia spektakle dla dzieci. Oferta biletowana, otwarta dla wszystkich. Dla dzieci cudzoziemskich najlepszy np. spektakl „Kosz” (spektakl bez bariery językowej czyli pantomima).

Lipiec

 • 07, godz.11.00 – „Kosz”, reż. Piotr Srebrowski,
 • 07, godz. 11.00 – „Kosz”, reż. Piotr Srebrowski,
 • 07, godz. 11.00 – „Książę Papusz i jego przyjaciele” Martyny Janczewskiej, reż. Dariusz Majchrzak,
 • 07, godz. 11.00 – „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy, reż. Adam Dzieciniak,
 • 07, godz. 11.00 – „Kajtuś czarodziej” Janusza Korczaka, reż. Maciej Konopiński.

 Sierpień

 • 08, godz. 11.00 – „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy, reż. Adam Dzieciniak,
 • 08, godz. 11.00 – „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy, reż. Adam Dzieciniak,
 • 08, godz. 11.00 – „Opowiedział dzięcioł sowie” Jana Brzechwy, reż. Dariusz Majchrzak,
 • 08, godz. 11.00 – „Opowiedział dzięcioł sowie” Jana Brzechwy, reż. Dariusz Majchrzak.

 

Wakacje Pod Żaglami

Bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej dla dzieci i młodzieży jachtem S/Y ALF, termin: od 4 lipca do końca wakacji; poniedziałek-piątek, godz. 9.00-14.00; dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Jednorazowo może płynąć 10 osób. W przypadku grup zorganizowanych dziewięcioro dzieci z opiekunem. 

W sprawie wakacyjnych rejsów jachtem S/Y Alf można się kontaktować pisząc na adres mailowy: zeglarstwo@sopot.pl, numer telefonu: 601 825 055.

 

Sopocki Klub Karate i Rekreacji

Bezpłatne półkolonie, termin: lipiec – sierpień. W programie: wycieczki piesze, zajęcia integracyjne, zajęcia sportowe, gry, konkursy, zabawy, wyjścia na basen, wyjazd do stadniny koni, wyjścia do kina i parku linowego. W zajęciach mogą również uczestniczyć dzieci z Ukrainy.

Kontakt: tel. 502 493 493

 

Sopocki Klub Żeglarski

Półkolonie, terminy:  turnusy tygodniowe od 27 czerwca do 12 sierpnia; miejsce: Hestii 3, wiek: 7-15 lat, również dla dzieci z Ukrainy, zajęcia są odpłatne.

 

UKS Navigo

Półkolonie, terminy: 11-15 lipca, 18-22 lipca, 25-29 lipca, 8-12 sierpnia, 15-19 sierpnia; miejsce: UKS Navigo i sopocka marina; wiek: od 7 do 12 lat na Optimistach i od 13 do 15 lat na katamaranach; również dla dzieci z Ukrainy; zajęcia są płatne.

 

MKS Ogniwo Sopot

Półkolonie pt. Haka Rugby Camp; termin: 14-16 lipca; miejsce: Ogniwo Sopot; wiek: 7-18 lat, również dla dzieci z Ukrainy; zajęcia są płatne.

 

Rolkowisko w ERGO ARENIE

Zajęcia dla wszystkich dzieci, w soboty i niedziele: 16, 17, 23, 24 lipca oraz 13, 14, 20, 21 sierpnia, w godzinach 16.00-19.00.

Wstęp bezpłatny. Więcej informacji: strona ERGO ARENY

 

Z myślą o dzieciach z Ukrainy, które są teraz w Sopocie, miasto zapewnia im także opiekę na czas wakacji w miejscu zamieszkania, czyli w DS 8 i DS 9. Ciekawe zajęcia będą się także odbywały w Centrum Wsparcia Ukrainy.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...