Sezon na hulajnogi. Straż Miejska egzekwuje przepisy

Strażnicy miejscy w zielonych kamizelkach stoją obok rzędu hulajnóg. Obok przejeżdża rowerzystka
Fot. materiały UMS

W Sopocie na dobre rozpoczyna się sezon letni, a zdecydowanie większy ruch turystyczny sprawia, że znacznie wzrosła liczba osób korzystających z dostępnych w mieście hulajnóg. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów sopocka Straż Miejska większą uwagę przywiązuje do tego jak użytkowane i pozostawiane są te pojazdy. Tylko dzisiaj sopoccy strażnicy miejscy odholowali z alejki nadmorskiej ponad 20 źle zaparkowanych hulajnóg.

Pod koniec lipca 2021 r. weszła w życie uchwała Rady Miasta Sopotu, umożliwiająca usuwanie z ulic nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg elektrycznych. Tym samym są one traktowane jak pozostałe pojazdy, od dawna objęte tymi przepisami. Za ich odholowanie i postój na parkingu strzeżonym płacą właściciele i użytkownicy – 123 zł za holowanie oraz 23 zł za każdą dobę przechowywania na parkingu strzeżonym. Zgodnie z art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym, odholowaniu podlega m.in. pojazd, który jest zaparkowany w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.

– Kiedy robi się ciepło po mieście porusza się więcej hulajnóg, dlatego zwracamy na to szczególną uwagę już od maja, z naciskiem na weekendy. W każdy weekend na osoby niewłaściwie korzystające z tych pojazdów nakładamy mandaty na kilka tysięcy złotych – mówi Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie. – Natomiast w ramach prowadzonych programów profilaktycznych, przypominamy dzieciom i młodzieży w sopockich szkołach jakie są zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi w mieście – dodaje Tomasz Dusza.

Łamanie przepisów ruchu drogowego na hulajnodze jest obecnie karane tak samo jak w przypadku kierowania rowerem. Użytkownicy muszą m.in. dostosować się do znaków drogowych i ogólnych zasad ruchu drogowego. Na przykład złamanie zakazu ruchu (znak B1) może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł. Taki zakaz ruchu obowiązuje w Sopocie m.in. na ul. Bohaterów Monte Cassino.

– Hulajnoga to pożyteczny i praktyczny pojazd, ale niewłaściwie użytkowana może stwarzać niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Latem w Sopocie zwracamy baczną uwagę na osoby podróżujące hulajnogami, a także na to jak pozostawiane są te pojazdy. Porzucone na środku chodnika mogą stać się przyczyną niebezpiecznych zdarzeń z udziałem np. osób niedowidzących czy rowerzystów. Na szczęście coraz więcej osób o tym wie, a poza tym łamanie przepisów ruchu drogowego po prostu się nie opłaca – znacznie wzrosły kwoty mandatów – dodaje wiceprezydent Skwierawski.

W Sopocie już w roku 2020 z inicjatywy Gminy miejsca postojowe dla hulajnóg zostały wyznaczone i jasno oznakowane, łącznie 70 miejsc przy stojakach rowerowych i „kopertach”. Miasto zawarło też porozumienia z operatorami hulajnóg, a efektem było również zmniejszenie prędkości tych pojazdów w niektórych rejonach miasta.

Jak korzystać z hulajnogi elektrycznej w mieście?

Hulajnogą elektryczną należy poruszać się po drodze dla rowerów. Jeśli takiej nie ma, należy jechać jezdnią (w strefie tempo 30). Na chodnikach (poza strefą tempo 30) należy się poruszać z prędkością nieprzekraczającą prędkości pieszego. Hulajnoga może być parkowana na chodnikach przy krawężniku przeciwległym do jezdni, równolegle do osi drogi. Trzeba pamiętać o pozostawieniu co najmniej 1,5 m miejsca dla pieszych.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...