Najpiękniejsze konie arabskie na Hipodromie

Fot. Anna Rezulak KFP/UMS

Po dwóch „wyścigowych” weekendach sopocki Hipodrom zaprasza na pokaz najpiękniejszych koni arabskich czystej krwi. Sopot Arabian Horse Show, wyjątkowy pokaz afiliowany przez ECAHO, Europejską Organizację Konia Arabskiego, odbędzie się już po raz trzeci, w dniach 23-24 lipca. Pokazy w sobotę, w godz. 9.00-17.00, w niedzielę od 9.00 do 18.30.

Sopot Arabian Horse Show to wyjątkowe wydarzenie i swego rodzaju nadbałtycka odpowiedź na śródziemnomorski pokaz w Menton, który co roku odbywa się miesiąc wcześniej na południu Francji. Ale pokaz w Sopocie ma nieco inną formułę, która jest stosunkowo rzadko spotykana w świecie hodowców koni arabskich, czyli Breeders’ Show. W praktyce oznacza to, że oprócz profesjonalnych sędziów sędziować na nim mogą hodowcy i menedżerzy stadnin. 

– Chcieliśmy, żeby nasz pokaz był po prostu inny, żeby się wyróżniał. Rozpoczęliśmy w czasie pandemii, co pozwoliło nam eksperymentować, a ci, którzy byli z nami na Hipodromie na poprzednich dwóch edycjach, potwierdzą, że co roku wprowadzamy nowe elementy – mówi Ward Bemong, pomysłodawca i założyciel Sopot Arabian Horse Show, Belg zakochany w Polsce. – W tym roku ponownie przygotowaliśmy kilka niespodzianek.

Jak na każdym pokazie prezentowane konie będą podzielone na grupy wg płci i wieku – będą więc klacze starsze i młodsze oraz młodsze i starsze ogiery. Widzowie będą mieli po raz drugi okazję zobaczyć jedne z najlepszych wałachów wykorzystywanych w sporcie. Ponadto organizatorzy zapowiedzieli specjalną konkurencję dla prezenterów-amatorów, za którą odpowiada ceniony i lubiany w Polsce nauczyciel pracy z końmi Bogdan Maślanka ze Stajni Primastella. 

Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji. Wraz z początkiem lipca otworzyły się zapisy na konkurs skoków dla dzieci Hobby Horse, a w trakcie całego wydarzenia na Hipodromie obecne będą foodtrucki. 

– To jedyny taki pokaz nie tylko w Polsce, lecz również nad całym Bałtykiem, a panująca na nim atmosfera przypomina festiwal, na który wybieramy się z przyjaciółmi. Co więcej, na sam koniec do sędziowania zapraszamy publiczność, która swoim aplauzem wybiera Najlepszego Konia Pokazu – dodaje Ward Bemong. – Jak dotąd co roku pogoda nas rozpieszczała, w tym roku nie będzie inaczej. 

Pokaz hodowców Sopot Arabian Horse Show jest afiliowany przez Europejską Organizację Konia Arabskiego ECAHO. Pokaz odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta Sopotu. 

Pokazy Sopot Arabian Horse Show w sobotę, w godz. 9.00-17.00, w niedzielę od 9.00 do 18.30.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...