Wyścigi konne – letnia tradycja Sopotu

Dwa konie i dżokeje podczas wyścigu.
Fot. Monika Metza-Jodłowska

Wyścigi konne w Sopocie to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, a wakacyjny nadmorski charakter powoduje, że w lipcu na Hipodrom ściągają prawdziwe tłumy. Przed nami dwa wyścigowe weekendy, gonitwy odbędą się w dniach 9-10 i 16-17 lipca. Na widzów czeka wiele atrakcji, w tym konkurs kapeluszy.

Sopockie gonitwy mają charakter płaski, co oznacza, że konie mają tu do pokonania ustalony dystans, nie muszą natomiast pokonywać żadnych przeszkód. Oddzielnie odbywają się gonitwy koni pełnej krwi angielskiej i gonitwy koni czystej krwi arabskiej. Dodatkowo rozgrywane są gonitwy kłusaków francuskich w sulkach. W tym roku planowanych jest dwadzieścia siedem gonitw rozgrywanych w ciągu czterech dni.

Sopockie wyścigi to, jak zawsze, wydarzenie o charakterze rodzinnym. Organizatorzy również w tym roku przygotowali dla odwiedzających wiele atrakcji, wśród których najważniejszą jest konkurs kapeluszy. Sport wyścigowy dawniej był domeną elit, doskonałym pretekstem do licznych spotkań na gruncie towarzyskim. W Sopocie była to jedna z najpopularniejszych rozrywek kuracjuszy, którzy przybywali tu latem z całej Europy. Elegancki strój i obowiązkowy kapelusz, a u panów cylinder, wyróżniały wyścigi spośród innych wydarzeń sportowych. Z czasem nieco rozluźniły się zasady dotyczące dress code, ale równocześnie panie zaczęły prześcigać się w ozdabianiu swoich, coraz wymyślniejszych, kapeluszy. Popularne między innymi w brytyjskim Ascot konkursy na najpiękniejszy kapelusz zagościły z czasem na większości torów wyścigowych świata. W Polsce konkursy takie towarzyszą Gali Derby na warszawskim Służewcu, letnim gonitwom na sopockim Hipodromie, a także podczas innych wydarzeń jeździeckich, takich jak Gałkowo Masters. W Sopocie konkurs ten cieszy się ogromną popularnością, można zobaczyć wiele pięknych modeli kapeluszy i fascynatorów robionych specjalnie na tę okazję u trójmiejskich modystek.

W tym roku, po praz pierwszy, przeprowadzone będą dwa konkursy, dla dorosłych oraz dla młodzieży. Panie, panny oraz panów zapraszamy w niedzielę, 17 lipca. Za najpiękniejsze nakrycia głowy czekają nagrody. Partnerami konkursu kapeluszy są Farys Design, producent biżuterii inspirowanej światem jeździectwa, Maurisse, producent kosmetyków z linii Biotaniqe oraz Selfie Project, studio urody Mona Eliza, salon kosmetyczny Petite Perle, salon kosmetyczny Secret Avenue.

Sopockie wyścigi konne odbędą się na Hipodromie w dniach 9-10 oraz 16-17 lipca, w godz. 15.00-19.00. Bilety można kupić w kasie Hipodromu przy ul. Polnej.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...