Prezydent Sopotu zawiadamia prokuraturę w sprawie Zatoki Sztuki

Fot. Fotobank.pl/UMS

Prezydent Sopotu złożył do Prokuratury Rejonowej w Sopocie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez spółkę Art Invest, bezumownie zajmującą budynek Zatoki Sztuki przy al. Mamuszki 14. Powodem zawiadomienia było pismo komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie przesłane do prezydenta, informujące o kontroli przeprowadzonej w budynku. W jej wyniku stwierdzono liczne naruszania przepisów przeciwpożarowych, samowole budowlane i nielegalne prowadzenie działalności hotelowej.

W uzasadnieniu zawiadomienia napisano m.in., że uchybienia dotyczące przepisów przeciwpożarowych stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia dla osób przebywających w budynku Zatoki Sztuki. Prezydent Sopotu powołuje się na postanowienie Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie z dnia 18 lipca 2022 r. W piśmie tym komendant zawiadamia o przekazaniu sprawy naruszania przepisów przeciwpożarowych do Pomorskiego i Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, informując o wynikach kontroli obiektu przy Mamuszki 14 przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej PSP. Kontrola taka odbyła się pod koniec czerwca 2022 r., a jej efektem było wykrycie licznych nieprawidłowości z zakresu ochrony ppoż.

– Wykorzystywanie budynku niezgodnie z przeznaczeniem, samowola budowlana, wynajem apartamentów były powodem wypowiedzenia przez Gminę umowy dzierżawy już na początku 2019 roku. To jednak najłagodniejsze z zarzutów. Z informacji prasowych jasno wówczas wynikało, że w klubie Zatoka Sztuki krzywdzono i wykorzystywano osoby nieletnie – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Do tej pory nie odzyskaliśmy naszego budynku i w związku z tym nie wiemy co się tam dzieje, a informacje przekazane przez Straż Pożarną są bardzo niepokojące. Czy musi dojść do tragedii, by odpowiednie służby zaczęły działać i zajęły się sprawą? – dodaje prezydent Sopotu.

Spółka Art Invest bezumownie i wbrew woli właściciela, czyli Gminy Miasta Sopotu, dysponuje nieruchomością będącą własnością Gminy. W styczniu 2019 r. Gmina rozwiązała umowę dzierżawy i wyznaczyła 30 dniowy termin wydania nieruchomości, czego spółka nie zrobiła do tej pory. W związku z tym właściciel nieruchomości, Gmina Miasta Sopotu, nie ma żadnego wpływu na to, co dzieje się na terenie Zatoki Sztuki. Od 2019 roku, przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy się postępowanie o wydanie nieruchomości.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...