Rezydencja artystyczna Nguyễn Quốc Thành

Mężczyzna w ciemnych okularach i białym t-shirt
Fot. Bao Nguyen

Rezydencja artystyczna Nguyễn Quốc Thành z Nha San Collective z Hanoi odbędzie się w dniach 1-14 sierpnia i będzie wstępem do przyszłorocznego projektu „Wietnamczycy w Polsce", współorganizowanego przez Goyki 3 Art Inkubator i TRAFO Trafostacją Sztuki w Szczecinie.

W ramach rezydencji Thành będzie badał historię i ślady mniejszości wietnamskiej w Sopocie i Trójmieście. Poprzez szukanie mikro opowieści, materiałów graficznych i wspomnień mieszkańców Sopotu, artysta rozpocznie proces mapowania obecności Wietnamczyków w mieście, kierując się w stronę historii z ostatnich pięćdziesięciu lat.  

W piątek, 5 sierpnia od godziny 20.00 Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na nocne spotkanie z rezydentem. Thành opowie o działaniach Nhà Sàn Collective w Hanoi i w trakcie trwającego właśnie XV documenta w Kassel. Pokaże archiwalne materiały, przybliży artystyczną scenę Hanoi i tamtejszy queer. Wszystko w klimacie nocnej, niezobowiązującej rozmowy przy własnoręcznie przygotowanym wietnamskim poczęstunku. 

W drugim tygodniu rezydencji zapraszamy każdą osobę, która chciałabym podzielić się swoimi wspomnieniami, przedmiotami lub zdjęciami związanymi z obecnością Wietnamczyków w Sopocie i okolicy. Thành będzie dostępny we wtorek 9 sierpnia w godzinach od 10.00 do 14.00 i w czwartek 11 sierpnia w godzinach od 15.00 do 19.00 w willi Goyki 3 Art Inkubatora w Sopocie.

 Część materiałów zgromadzonych w trakcie rezydencji zostanie pokazana na wystawie „Śpijmy, potem zobaczymy" w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie, która potrwa od 27 sierpnia do 13 listopada 2022 r. 

Nguyễn Quốc Thành jest artystą, kuratorem, współzałożycielem Nhà Sàn Collective w Hanoi. W 2013 roku założył festiwal Queer Forever!, który stał się trwającym projektem, kinem pop-up, warsztatem książek i zinów, kuchnią, przestrzenią queerowych spotkań, słuchania, oglądania, tworzenia sztuki i kochania. Thành brał udział w festiwalach sztuki performance, wystawach i konferencjach w Japonii, Myanmar, Filipinach, Tajlandii, USA i Wietnamie. Jego ostatnia praca nosi tytuł ưhưh22 i jest częścią projektu Nha San Collective na XV documenta w Kassel w Niemczech.

Kuratorzy projektu: Anna Ciabach, Kasia Sobczak, Stanisław Ruksza

Szczegółowe informacje na profilu FB Goyki 3 Art Inkubator.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...