Zgłoś kandydata lub kandydatkę do nagrody Okulary ks. Kaczkowskiego!

Fot. materiały prasowe Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego

Odważni i bezkompromisowi, oddani społecznicy walczący o równe i godne traktowanie drugiego człowieka. Jeśli do tej pory pozostawali w cieniu, to czas by przestali być niewidzialni. Do 12 sierpnia br. można zgłaszać kandydatów do nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Gala wręczenia odbędzie się we wrześniu w Sopocie.

W roku 2019 miała miejsce I edycja konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Pandemia zastopowała tę inicjatywę. Teraz, kiedy ponownie staje się to możliwe, organizatorzy powracają z pomysłem cyklicznego wydarzenia.

Celem konkursu jest wyróżnienie społeczników oraz instytucji aktywnie pracujących na rzecz drugiego człowieka, bezkompromisowo walczących o równość i godność innych – tak, jak robił to ks. Jan Kaczkowski. Nie szukają poklasku, nierzadko pozostają w cieniu. Dzięki nagrodzie poznamy ich wartościową, lecz często niedostrzeganą pracę. 

– Jan zdawał sobie sprawę, że przeszkody istnieją, ale zdawał się ich nie dostrzegać. Widział natomiast drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego czy wykluczonego. Dzisiaj, po dwóch latach przerwy, w ramach nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego" ponownie szukamy osób, które tak jak Jan, pomimo własnych ograniczeń i zewnętrznych trudności, działają na rzecz innych ludzi. Chcemy, aby ich działania ujrzały światło dzienne i zainspirowały innych do bezinteresownej pomocy – Ziuk Kaczkowskiojciec ks. Jana, założyciel Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego.  

Kandydatów można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie Fundacja im. ks. Kaczkowskiego do 12 sierpnia br. Następnie ogłoszonych zostanie 10 nominacji, spośród których finalistę wybierze Kapituła Konkursu. Laureata poznamy 14 września br. w Sopocie na uroczystej gali, której towarzyszyć będzie premiera filmu „Johnny”, opowiadającego o życiu ks. Jana Kaczkowskiego. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, ufundowaną przez Miasto Sopot, Miasto Puck oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. 

– Bardzo się cieszę, że konkurs powraca, że będzie okazją do wyróżnienia osób, które podobnie jak On bezinteresownie wspierają innych i którzy tak jak On „nie widzą przeszkód”. Ksiądz Jan wychowywał się w Sopocie, tu mieszkają jego rodzice i rodzeństwo. Był wybitnym mieszkańcem Sopotu, Pucka i Pomorza  – mówi Jacek Karnowskiprezydent Sopotu

Organizatorami II edycji konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego” są: Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego i Miasto Sopot. Współorganizatorzy: Miasto Puck, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy na stronie Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego.

Ks. dr Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Mieszkał i uczył się w Sopocie. Swoje kapłańskie życie poświęcił służbie chorym i umierającym. Był założycielem i dyrektorem hospicjum w Pucku. O sprawach ostatecznych mówił z mądrością i humorem. Autorytet, nauczyciel, mentor – nie tylko w dziedzinie bioetyki. Podziwiany przez wierzących i niewierzących. Zmarł 28 marca 2016 roku na glejaka mózgu. Został pochowany w rodzinnym Sopocie. Do końca aktywnie pracował: spotykał się z ludźmi, udzielał sakramentów, głosił kazania i tworzył publikacje, które wciąż pozostają wsparciem dla tysięcy osób.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...