Nagroda „Okulary ks. Kaczkowskiego”. Podpisano List Intencyjny

Sześć osób pozuje do zdjęcia, trzymają niebieskie teczki.
Fot. materiały UMS

W Domu Gościnnym LukLuk przy ul. Armii Krajowej w Sopocie podpisany został List Intencyjny w sprawie organizacji konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego”. 14 września w Sopocie odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagrody, do 12 sierpnia można zgłaszać kandydatów do nagrody.

List intencyjny, który inicjuje konkurs „Okulary ks. Jana Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”, jest deklaracją nawiązania współpracy przy organizacji konkursu i Gali Nagrody. List podpisali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka i Anna Specjał, prezes Zarządu Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego. Na uroczystości obecni byli również Magdalena Sekuła i Filip Kaczkowski, rodzeństwo księdza Jana.

Jak podkreślono w Liście Intencyjnym: „celem nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego” jest wyróżnienie za wrażliwość oraz empatię w podejściu do drugiego człowieka, za odwagę i bezkompromisowość w walce o godność jego życia oraz – w przypadku osób znajdujących się u kresu życia – umierania. Celem konkursu jest także utrzymanie i propagowanie pamięci o ks. Janie Kaczkowskim oraz prezentowanych przez niego wartościach”.

Sygnatariusze Listu Intencyjnego podkreślali niezwykłą, charyzmatyczną osobowość księdza Jana Kaczkowskiego i sens organizowania kolejnych edycji konkursu.

Dobrze, że konkurs o nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego” powraca – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Byłem pod dużym wrażeniem już przy pierwszej edycji, zorganizowanej przez Fundację. Każda z nominowanych wtedy osób powinna dostać tę nagrodę. Wówczas ten konkurs pokazał jak wielu jest w Polsce ludzi, którzy pomagają innym – dodał prezydent Sopotu.

Kiedy ks. Jan budował hospicjum w Pucku, spotykał się na początku z niezrozumieniem, ale bardzo szybko przekonał do siebie i tej inicjatywy tamtejszą społeczność, zjednał sobie lokalne samorządy, mnie samego również. W dodatku potrafił włączyć w to dzieło młodzież z problemami. On ich zachęcił, wciągnął do działania – wspominał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– Ks. Jan niesamowicie pragnął poznania drugiego człowieka. Uwielbiał rozmawiać z ludźmi i dzięki temu docierał do wielu osób, zwłaszcza młodzieży. Widziałam jak młodzież za nim szaleje, jak chce dyskutować. Miał ogromną charyzmę i wielu ludziom pomógł – powiedziała Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

– Nagroda „Okulary ks. Jana Kaczkowskiego” powstała z inspiracji Jego życiem. Szukamy osób, które „nie widzą przeszkód”, ale widzą drugiego człowieka i bezinteresownie czynią dobro. Szukamy takich osób, żeby pokazać, że to co robią jest ważne i potrzebne – podkreśliła Anna Specjał, prezes Zarządu Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego.

Jan na pewno byłby bardzo dumny z tej nagrody, pewnie również trochę zakłopotany, ale bardzo dumny. Bardzo dziękuję za tę wspaniałą inicjatywę – mówiła podczas uroczystości Magdalena Sekuła, siostra ks. Jana Kaczkowskiego.

Konkurs wyróżni społeczników i instytucje aktywnie pracujące  na rzecz drugiego człowieka, ludzi bezkompromisowo walczących o równość i godność innych – tak, jak robił to ks. Jan Kaczkowski, którzy nie szukają poklasku, nierzadko pozostają w cieniu. Nagroda „Okulary ks. Jana Kaczkowskiego” przybliży innym ich wartościową, lecz często niedostrzeganą pracę.

Kandydatów do nagrody można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie www.fundacjakaczkowskiego.org/nagroda do 12 sierpnia br. Następnie ogłoszonych zostanie 10 nominacji, spośród których finalistę wybierze Kapituła Konkursu. Laureata poznamy 14 września br. w Sopocie na uroczystej gali, której towarzyszyć będzie premiera filmu „Johnny”, opowiadającego o życiu ks. Jana Kaczkowskiego. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, ufundowaną przez Miasto Sopot, Miasto Puck oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.  

Organizatorami II edycji konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego” są: Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego i Miasto Sopot. Współorganizatorzy: Miasto Puck, Marszałek Województwa Pomorskiego. 

Ks. dr Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Mieszkał i uczył się w Sopocie. Swoje kapłańskie życie poświęcił służbie chorym i umierającym. Był założycielem i dyrektorem hospicjum w Pucku. O sprawach ostatecznych mówił z mądrością i humorem. Autorytet, nauczyciel, mentor – nie tylko w dziedzinie bioetyki. Podziwiany przez wierzących i niewierzących. Zmarł 28 marca 2016 roku na glejaka mózgu. Został pochowany w rodzinnym Sopocie. Do końca aktywnie pracował: spotykał się z ludźmi, udzielał sakramentów, głosił kazania i tworzył publikacje, które wciąż pozostają wsparciem dla tysięcy osób.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...