Nie pal ognisk w lesie!  

Fot. Pixabay

Połączenie ogień + las to nigdy nie jest dobry pomysł. Zdecydowana większość pożarów w lasach jest wynikiem działalności człowieka. Nawet 25% z nich jest spowodowana nieostrożnością, czyli pozostawianiem po sobie odpadów, paleniem papierosów czy rozpalaniem ogniska. Przypominamy – na terenie Sopotu nie ma żadnego miejsca, gdzie legalnie można rozpalić ognisko w lesie.

Rozpalanie ogniska w lesie (poza miejscem wyznaczonym) zagrożone jest mandatem karnym w wysokości 500 zł. Pożary w lesie rozprzestrzeniają się błyskawicznie, a trwająca od wielu miesięcy susza niestety sprzyja ich powstawaniu.

Nie ma co liczyć na to, że ognisko rozpalane w lesie nie zostanie zauważone. Lasy Państwowe dysponują narzędziami, które pozwalają wykryć dym unoszący się nad lasem. Po dostrzeżeniu dymu, na miejsce natychmiast wysyłana jest straż pożarna lub leśniczy, do skontrolowania sytuacji.

Dlatego apelujemy do naszych mieszkańców, a także przyjeżdzających do miasta turystów: nie posługuj się otwartym ogniem w lesie i w odległości do 100 metrów od jego granicy, nie śmieć, a jeśli widzisz ogień, niezwłocznie zadzwoń pod numer 112.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...