Połowa Lata Teatralnego w Teatrze Atelier

Fot. materiały Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Minął pierwszy miesiąc Lata Teatralnego w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Za nami wiele ciekawych spektakli, występów, recitali, a także Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. Sierpień zapowiada się równie interesująco. Zaśpiewają m.in. Hanna Banaszak i Magda Umer, 50-lecie pracy artystycznej świętować będzie Jerzy Satanowski.

Początek miesiąca upłynie na spotkaniach z prawdziwymi gwiazdami polskiej sceny. Na deskach Teatru Atelier, 1 i 2 sierpnia wystąpi Magda Umer z zespołem. To niepowtarzalne spotkanie wieloletniego doświadczenia scenicznego z rozbuchaną energią młodości muzyków. Wokalistka to mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. Perfekcyjne łączenie muzyki ze słowem sprawiło, że w wiele śpiewanych przez nią piosenek stało się wręcz przebojami.

W środę i czwartek, 3 i 4 sierpnia, sceną zawładnie Hanna Banaszak - artystka nietuzinkowa, można wręcz rzec zjawiskowa. Od lat zachwyca słuchaczy swoim głosem, sposobem bycia, uśmiechem oraz profesjonalizmem. Wykonuje standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz piosenki często pisane specjalnie dla niej.

Niezwykle interesująco zapowiada się także koncert Magdaleny i Mirosława Czyżykiewiczów. Widzowie, którzy zdecydują spędzić się wieczory 5 lub 6 sierpnia w Teatrze Atelier, kupując jeden bilet będą mogli uczestniczyć właściwie w dwóch różnych koncertach. Występ składać się będzie bowiem z dwóch części. W pierwszej usłyszeć będzie można największe przeboje Mirosława Czyżykiewicza i piosenki szczególnie dla niego ważne. W drugiej części do pieśniarza dołączy małżonka – Magdalena Czyżykiewicz. Zostaną zaprezentowane wówczas obszerne fragmenty płyty „Piano”, a także kilka utworów z nowo powstałego projektu muzycznego „Emandem”. Sopoccy widzowie będą mogli usłyszeć je jako jedni z pierwszych!

Wielu widzów z niecierpliwością czeka na spotkanie z „Kobietą do zjedzenia” – Magdaleną Smalarą. W niedzielny wieczór 7 sierpnia ta niezwykle utalentowana wokalnie aktorka zaprezentuje publiczności recital opowiadający o jednej z największych przyjemności – jedzeniu! Program stanowi połączenie koncertu i stand-upu.  Będzie więc i zabawnie, momentami lirycznie, a z pewnością niezwykle interesująco.

Drugi tydzień sierpnia upłynie pod hasłem konkursu Pamiętajmy o Osieckiej”.

– Agnieszka Osiecka to jedna z najwybitniejszych autorek tekstów. Napisała tak wiele wartościowych utworów, że warto ją przypominać. Ten konkurs co roku pokazuje, że wśród 150 ludzi, którzy zgłaszają się na eliminacje, zawsze znajdzie się grupa 10-20 osób, które szlachetnie, autorsko i bardzo współcześnie śpiewają teksty, które powstały nawet 60 lat temu, w zupełnie innych realiach. Czas jest dobrym weryfikatorem jakości. Psychologia tych piosenek maluje ponadczasowy świat – podkreśla Jerzy Satanowski, wieloletni opiekun konkursu.

Tegoroczne Lato Teatralne Sopot to też okazja do uczczenia jego jubileuszu. Satanowski to nie tylko wybitny kompozytor i reżyser, ale i wieloletni przyjaciel sopockiej sceny. Z okazji 50-lecia pracy artystycznej światową prapremierę będzie miał spektakl muzyczny „Stacyjka Życie”

– To zbiór piosenek, wierszy i tekstów opisujący życie jako nieustającą podróż, a świat jako wielką poczekalnię dworcową. Osiecka, Młynarski, Kofta, Wołek, Przybora napisali wiele cudownych piosenek „kolejowych" i my je w naszym spektaklu przypomnimy. Nie zapomnimy też o wspaniałych fragmentach dzieł literackich, których bohaterami są: dworce, szyny, bilety, lokomotywy, konduktorzy. Spektakl oparty jest na realiach, ale ma ambicje metafizyczne, a nawet surrealistyczne. Przy okazji będziemy się starali trzymać publiczność „rozpiętą" między żartem, a głębszym znaczeniem mówi Jerzy Satanowski, którzy realizuje przedstawienie.

Zwieńczeniem Lata Teatralnego będzie Koncert laureatów nagrody publiczności 10-ciu edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” połączony z występem Teatru Mumio. Na scenie zaprezentują się Marcin Januszkiewicz, Hubert Jarczak, Paweł Ruszkowski, Mateusz Weber, Krzysztof Szczepaniak, Joanna Zawłocka-Lewandowska, Katarzyna Obidzińska, Marta Budrynowicz, Gabriela Kundziewicz czy Aleksandra Bernatek.

Każde z wydarzeń cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a bilety rozchodzą się w zawrotnym tempie. Warto jednak, nawet gdy wydarzenie jest wyprzedane, wybrać się do Teatru Atelier w dniu interesującego spektaklu czy koncertu. Sympatyczna obsługa widowni czasami czyni cuda, by dla wszystkich zainteresowanych nie zabrakło miejsc. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...