Czy opiekun rodzinny musi być sam? Spotkanie z ekspertami w Sopotece

Dłoń na dłoni osoby starszej
Fot. Pixabay

Biblioteka Sopocka, w ramach projektu Miasto Seniora, zaprasza na spotkanie z ekspertami pod hasłem „Opieka nad chorym bliskim w domu”, które odbędzie się w czwartek, 11 sierpnia, o godz. 11.30 w Sopotece.

Opiekunowie rodzinni - samotni bohaterowie

Czy wyobrażasz sobie, że Twój lockdown miałby trwać kilka lub kilkanaście lat? Że w tym czasie nie mógłbyś pojechać na urlop, wyjść do kina, spotkać się swobodnie z przyjaciółmi? Brzmi jak koszmar, prawda? Tymczasem tak właśnie wygląda codzienność większości opiekunów rodzinnych w Polsce. Trwają przy łóżkach chorych bliskich każdego dnia, 24 godziny na dobę, często bez dnia wolnego przez miesiące lub lata. Są opiekunki, które w ciągu 18 lat opieki nad chorym bliskim miały... 2 dni wolnego.

Rzeczywistość opiekunów rodzinnych naznaczona jest ogromnym wysiłkiem, samotnością i brakiem możliwości, by wypocząć. Czy tak musi być? Czy tak ma wyglądać opieka nad chorymi dziećmi, małżonkami czy rodzicami? Wraz ze starzeniem się społeczeństwa pytania o to, jak powinna wyglądać taka opieka i jakie wsparcie powinien otrzymywać opiekun stają się coraz bardziej palące. Dlatego w projekcie Miasto Seniora Biblioteki Sopockiej, który w całości poświęcony jest seniorom - ich aktywizacji, wzmacnianiu samodzielności oraz edukacji ten temat musiał się pojawić.

– Podczas wielu spotkań i wykładów, w czasie których rozmawialiśmy z uczestnikami o rzeczywistości seniora, temat opieki przewijał się bardzo często. Seniorzy mają za sobą takie doświadczenia, opiekowali się swoimi rodzicami, część z nich ma pod opieką małżonków, wielu zaś myśli o tym, w jaki sposób rozmawiać o tym ze swoimi dziećmi. To trudny temat, ale Miasto Seniora powstało także po to, by odpowiadać na takie wyzwania – tłumaczy Dagny Kurdwanowska, koordynatorka projektu Miasto Seniora i psychogerontolożka.

Ekspertki podzielą się wiedzą

O tym, w jaki sposób wygląda opieka w domach, jakie wsparcie zapewniają instytucje takie jak Domy Pomocy Społecznej, Hospicja oraz czym jest Centrum Opieki Wytchnieniowej porozmawiamy z zaproszonymi gościniami:

  • Agnieszką Cysewską, dyrektorką Domu Pomocy Społecznej w Sopocie
  • Dr Anną Janowicz, prezeską Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku oraz budującej Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, a także badaczką tematu opiekunów rodzinnych w Polsce
  • Anną Marlęgą-Woźniak, psycholożką pracująca na co dzień z osobami ciężko chorymi i opiekunami rodzinnymi
  • Wirginią Pestką, specjalistką z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, która zajmuje się organizacją opieki wytchnieniowej.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu i dzieleniu się swoimi doświadczeniami. Spotkanie z ekspertami pod hasłem „Opieka nad chorym bliskim w domu” odbędzie się w czwartek, 11 sierpnia, o godz. 11.30 w Sopotece.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...