Tomahawki i muszkiety, czyli Indianie na Grodzisku

Rekonstruktorzy historyczni z muszkietami, a także Indianie w pióropuszach
Fot. materiały Skansenu Archeologicznego Grodzisko Sopot

Skansen Archeologiczny Grodzisko w Sopocie zaprasza w sobotę, 6 sierpnia, na festyn historyczny podczas którego będzie okazja do poznania życia Indian leśnych i obyczaje XVIII wiecznych mieszkańców Ameryki Północnej. W festynie wezmą udział grupy rekonstruktorów historycznych. Początek o godz. 12.00. Wstęp bezpłatny.

Minęły stulecia, odkąd Indianie zamieszkiwali Amerykę, żyjąc w harmonii z przyrodą i w zgodzie z własnymi tradycjami. Minęło również 30 lat od światowej premiery „Ostatniego Mohikanina" w reżyserii Michaela Manna, ekranizacji słynnej powieści Jamesa Fenimore’a Coopera. Na szczęście tamten świat wciąż pobudza wyobraźnię i ożywa za sprawą rekonstruktorów historycznych odtwarzających postacie, kulturę i obyczaje XVIII-wiecznych mieszkańców Ameryki Północnej.

W sobotę, 6 sierpnia, podcvzas festynu w sopockim Grodzisku będzie można przyjrzeć się życiu obozowemu Indian leśnych oraz mieszkańców fortu pogranicza, posłuchać opowieści o przedwiecznej naturze, obserwować tradycyjną technikę tkania wełnianych pasów, spróbować swoich sił w warsztacie jubilera, wykonując pierścionki i bransoletki z drutu miedzianego.

W festynie historycznym na Grodzisku w Sopocie wezmą udział rekonstruktorzy historyczni Konfederacji Tomahawki i Muszkiety. Trzon grupy stanowią rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk oraz GRH Monongahela 1755 Indianie Leśni – grupa stworzona przez pasjonatów zajmujących się historią i szeroko pojętą kulturą Indian ze Wschodniego Obszaru Leśnego Ameryki Północnej. Wstęp bezpłatny.

Program wydarzenia:

12.00 Powitanie i prezentacja grup rekonstrukcyjnych
12.30 Inscenizacja potyczki
13.00 Wojska kolonialne w Ameryce Północnej
13.30 Opowieść o Indianach Leśnych
14.00 Tomahawki a muszkiety – prezentacja i omówienie różnic w uzbrojeniu
14.30 Jak oni wyglądali – prezentacja i omówienie różnic stroju
15.00 Medyk polowy
15.30 Inscenizacja potyczki
16.00 Pamiątkowe zdjęcie. 

Warsztaty:

12.15-14.15 Szycie chlebaków
Limit: 7 miejsc. Warsztaty odpowiednie dla osób od 7 roku życia. Obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne: 58-340-66-00.

13.00-13.45 Tworzenie bransoletek z drewnianych koralików
Na te warsztaty nie trzeba się zapisywać.

14.00-14.45 Lalka bez twarzy – spotkanie z legendą
Wykonywanie lalek z kawałków materiału oraz laleczek kukurydzianych. Warsztaty są odpowiednie dla dzieci powyżej 5 roku życia. Nie trzeba się zapisywać. 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...