Sopot w Metropolii

Rok w sejmowej „zamrażarce”. Samorządowcy OMGGS apelują o ustawę metropolitalną

Po roku bezczynności Sejmu w sprawie ustawy metropolitalnej dla Pomorza, po licznych apelach i głosach poparcia – prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie 59 samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot piszą list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. „Od decyzji Pani Marszałek zależy dalszy rozwój naszych miast, gmin i powiatów” – czytamy w liście.

Metropolia - dobre miejsce do nauki i pracy

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita został nowym członkiem wspierającym Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dołączył do grona kilkunastu instytucji, fundacji i uczelni, które już wcześniej zadeklarowały współpracę z OMGGS. Uroczyste przyjęcie nowego członka odbyło się 12 lipca podczas Rady OMGGS w sopockiej Operze Leśnej.

„Bez metropolii nie będzie możliwy dalszy rozwój Pomorza”. 5 lat starań o ustawę metropolitalną

28 czerwca mija 5 lat, odkąd samorządy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot rozpoczęły dążenia do prawnego usankcjonowania metropolii na Pomorzu. Dotarliśmy bardzo daleko – projekt ustawy o związku metropolitalnym, jako senacka inicjatywa ustawodawcza, jest w Sejmie i czeka na skierowanie pod głosowanie. Następny krok należy do marszałek Sejmu i posłów. – Bez metropolii nie będzie możliwy dalszy rozwój Pomorza – mówi Jacek Karnowski, prezes Rady OMGGS. 

Porozmawiajmy o transporcie – OMGGS zaprasza na warsztaty

Jaki powinien być nowoczesny transport? Co należy zrobić, aby mieszkańcy miast, miasteczek i wsi docierali do celu szybko, ale też bezpiecznie i bez szkody dla otoczenia? W ramach prac nad Planem Zrównoważonej Mobilności dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot (SUMP*) w maju i czerwcu odbędzie się 9 warsztatów konsultacyjnych online dla mieszkańców Pomorza, ekspertów, przedstawicieli stowarzyszeń, a także dla samorządowców, radnych i osób odpowiedzialnych w samorządach za politykę transportową.

Metropolia stawia na węzły

Mieszkańcy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a w szczególności Pruszcza Gdańskiego i okolicznych miejscowości, mogą znacznie szybciej i wygodniej podróżować. Dzięki funduszom europejskim zakończyła się budowa 3 metropolitalnych węzłów integracyjnych: Pruszcz Gdański, Pszczółki i Cieplewo. Właśnie oficjalne podsumowano wszystkie inwestycje, które w sumie kosztowały 49 mln zł. 26 mln zł w tej kwoty pokryła Unia Europejska. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...