Kulturalny Sopot

„Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął...”* Historia wspólnoty żydowskiej w Sopocie

Rok 1968 na świecie upłynął pod znakiem niepokojów społecznych i wzrastającej przemocy. Protesty w Paryżu, wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji to tylko przykłady radykalizacji działań. Dla Polski to przede wszystkim wydarzenia marcowe – demonstracje studentów, aresztowania, antyżydowska nagonka i wreszcie przymusowy wyjazd Polaków żydowskiego pochodzenia z kraju.

Małgośka z pancernymi, czyli muzyczny wieczór w Teatrze na Plaży

Koncert piosenek Marka Grechuty i Agnieszki Osieckiej „Kantata, czyli Czterej Pancerni i Pies” w wykonaniu Justyny Panfilewicz wraz z zespołem to propozycja Teatru na Plaży. Spotkanie z twórczością dwójki wspaniałych artystów odbędzie się 3 i 4 marca.

„Topos” ma już 25 lat

Numer pierwszy dwumiesięcznika literackiego otwiera rok jubileuszowy. „Topos” już ćwierć wieku pisze „o rzeczach najważniejszych”. Dwudziestopięciolecie „Toposu” zbiega się z rocznicą stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co podkreśla okładka najnowszego numeru.

Granty i stypendia dla twórców kultury

865 tys. zł – taką kwotę zaplanowano w tegorocznym budżecie miasta na granty w zakresie kultury i sztuki, natomiast 50 tys. zł trafi do stypendystów zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. I konkurs został rozstrzygnięty, znamy już projekty i artystów, którzy otrzymają wsparcie.

Spotkanie z autorką i bohaterami reportażu „Matka Boska z pustostanu”

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w Muzeum Miasta Sopotu. 27 lutego, o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z dziennikarką radiową Anną Rębas, autorką reportażu „Matka Boska z pustostanu”. Będzie to również okazja do poznania bohaterki reportażu, pani Danuty, i sopockich bezdomnych, którzy wzięli udział w sesjach zdjęciowych do wystawy fotografii „Ludzie”. Będzie to ostatnie z wydarzeń towarzyszących wystawie. Spotkanie poprowadzi Maciej Azarewicz, pracownik socjalny sopockiego MOPS.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...